Пиратите отвлякоха 7 моряци в Гвинейския залив

Пиратите отвлякоха 7 моряци в Гвинейския залив

СПОДЕЛИ

Седем души от различни националности са били отвлечени от пирати край бреговете му в Гвинейския залив ,съобщи електронното издание Navytimes. В изявление на информационното бюро на Гвинея се съобщава, че пирати са нападнали товарния корабa за доставки „Уордън“ в сряда в близост до нефтеното находище Zafiro .

Корабът за доставки Warden

Сръбското външно министерство потвърди днес, че е получило от властите в Екваториална Гвинея съобщение, че сред отвлечените има и един сръбски гражданин.

15-те членове на екипажа са от Южна Африка, Филипините, Сърбия и Камерун.

Международното морско бюро (ММБ) наскоро описа Гвинейския залив като най-опасната зона в света за корабоплаване. 83 процента от всички морски отвличания и 92 процента от вземанията на заложници се случват там, като пиратите обикновено вземат моряци за откуп.

Характерно за действията на пиратите от Залива е, че се стремят най-вече към отнемане на товара на корабите (предимно суров петрол), а не толкова към задържане на екипажа  за откуп. От друга страна, това създава предпоставки за насилие срещу екипажите, тъй като техният живот не представлява особена ценност за нападателите.

Когато става дума за въоръжени нападения, обикновено пиратите използват малки и бързи лодки, с които догонват по-големите и по-бавни кораби. Предпочитано време за действие са нощните часове.

При отвличания с цел откуп, практика е да бъдат задържани само членовете на екипажа от западен произход. Това се прави, тъй като се смята, че гражданите на Европа и Северна Америка могат да донесат много по-големи суми от своите африкански колеги. 

Сигурността на плаванията в Гвинейския залив е проблем, от който се интересуват не само страните от региона, а и международната общност. Износът на нигерийски петрол е важен за икономиките на САЩ и ЕС.

Още един проблем е качеството на екипировката и нивото на подготовка на служителите, които трябва да се борят с пиратството. Законодателството на Нигерия забранява чуждестранни граждани да носят оръжие, когато се намират в териториалните води на страната. Това налага преминаващите плавателни съдове да използват услугите на местни екипи за сигурност (често те се състоят от служители на военноморските сили или полицията). Тези екипи обаче не винаги се оказват подготвени да се справят с предизвикателствата на морските нападения.

avatar