Парламентът ще гласува споразумението между кабинета и протестиращите, блокадите все още остават

Парламентът ще гласува споразумението между кабинета и протестиращите, блокадите все още остават

СПОДЕЛИ

Кабинетът Денков-Габриел обеща да не затваря административно централи на въглища, а да ги остави да работят, докато има пазар за тях. Синдикатите и властта си стиснаха ръцете и за това да не се създава държавно предприятие. Въпреки това част от синдикатите бяха категорични, че ще вземат решение за вдигане на блокадите, едва след като обсъдят предложението с протестиращите на пътя.

Предстои споразумението да бъде гласувано и на извънредно заседание в Партийния дом днес.

Към момента блокирани остават автомагистрала „Тракия“, в района на 208 километър, детелината в посока Стара Загора и в посока Хасково, както Проходът на Републиката и АМ „Струма“ при 59-ия километър.

Държавата няма да затваря топлоелектрически централи административно. Това означават първите две точки от споразумението, обясни премиерът акад. Николай Денков. „Тези централи, независимо дали са държавни или частни, ще работят свободно и пазарът ще реши кои ще останат“, добави той. Наред с това ще се запазят базови мощности, които гарантират стабилността на енергийната система в страната, за да няма проблеми с осигуряването на ток за икономиката и битовите потребители.

Кабинетът се задължава още до края на ноември т.г. да изработи проект за енергийна стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Социалните партньори ще бъдат включени в процеса на подготовка на документа. Това ще става паралелно с актуализацията на Интегрирания план за енергетика и климат.

Правителството се ангажира да осигури пълна прозрачност на процедурите по определяне на бъдещите инвеститори във въглищните региони и да включи в тях централите, мините и засегнатите общини с техните проекти. Ще се създаде комитет за наблюдение на този процес с участието на социалните партньори, включително от регионалните структури, на мините и засегнатите общини. 

По желание на протестиращите ще отпадне идеята за създаване на държавно предприятие със задачата да подготви терените на въглищните региони за друга икономическа дейност. Всъщност то беше включено в териториалните планове по предложение на единия от двата големи синдиката.

Ще се проучи възможността за улавяне, преработка или съхранение на въглеродните емисии за ТЕЦ „Марица изток 2“.

Социалните партньори се съгласиха да продължат преговорите по проекта за споразумение, което им беше връчено на 19 септември т.г. с изключение на една точка от него.

avatar