Пандемията застрашава реколтата от плодове и зеленчуци в цяла Европа

Пандемията застрашава реколтата от плодове и зеленчуци в цяла Европа

СПОДЕЛИ

От Испания, през Германия и Англия, до Италия фермерите се надпреварват в търсенето на хора, които да работят на полето и да събират бързо узряващи плодове и зеленчуци, които често трябва да се берат ръчно в един конкретен прозорец от само няколко дни. Обикновено фермите в Западна Европа разчитат на работници от Източна Европа или Северна Африка. Заради коронавируса обаче хиляди хора останаха по домовете си, а граничният контрол спря малката група желаещи да пътуват.

Ягоди и аспержи вече изгниват по нивите в Испания, Италия, Франция и Германия. На север производителите на зеленчуци се тревожат какво да правят, когато настъпи пролетният и летният вегетационен сезон.

Великобритания спешно се нуждае от 90 000 сезонни работници, които да берат плодове и зеленчуци в британските ниви, пише в. „Гардиън“.

Около 90 000 позиции трябва да бъдат запълнени, много от тях само за няколко седмици. Една от водещите фирми за внос на работна ръка Concordia, искаше да привлече около 10 000 работници – половината от ЕС, а останалите от Русия, Молдова, Украйна, Беларус, Грузия и Барбадос. Но всички държави извън ЕС са затворени.

Работниците от България в селското стопанство се класифицират като основни работници за Кралството. Но повечето авиокомпании, които оперират в България не летят.

„Говорим за наемане на самолети, с които да се върнат работници“, каза Моуръл. „Това струва около 10 000 британски лири за час на полет с 229 души – това е 45 000 евро от София до Лондон, или около 250 евро на човек.“

Миналата година 98% от берачите на плодове – сега класифицирани като „ключови работници“, идваха извън Обединеното кралство, по-голямата част от България и Румъния.

Коронавирусът изправя и фермерите в Германия пред огромно предизвикателство. Голяма част от работниците по полето бяха от Източна Европа. Сега обаче поляците и румънците няма да могат да дойдат.

Опасенията са, че голяма част от реколтата ще остане по полето, тъй като досега фермерите са наемали за прибирането й най-вече източноевропейски сезонни работници – както за брането на аспержи, така и за брането на ягоди. В провинция Бранденбург например досега 85 процента от сезонните работници са били от Румъния, останалите – от Полша.

avatar