Откриват заразата на СПИН у нас 4 години по-късно

Откриват заразата на СПИН у нас 4 години по-късно

СПОДЕЛИ

Средно с четири години се бави откриването на заразените с вируса на СПИН в България. Това се дължи на факта, че дори хора с рискови контакти отлагат да се изследват заради стигмата, която проявява обществото към тях, включително и лекари. Това съобщи клиничният имунолог от Националния център по заразни и паразитни болести проф. Мария Николова.

Едва един на 10 българи знае своя ХИВ-статус. Все още значителен дял от пациентите се откриват твърде късно и са в напреднал стадий на имунен дефицит, допълни проф. Николова и подчерта, че по този показател стоим в негативната класация сред останалите европейски държави.

В България нивото на разпространение на ифекцията в сравнение с останалите страни на Стария континент продължава да е два пъти по-ниско, като през последните 10 години новите случаи са 3,4 на 100 хиляди души. Това се дължи на факта, че около четири години след 1986 година, когато беше установен първият вирусоносител в нашата страна, държавата ни е предприела мерки и работи вече по трета програма за превенция на инфекцията.

Медицинската статистика показва, че средно годишно у нас се откриват по 200 нови случая. През миналата година новодиагностицираните случаи на ХИВ са били 311, а от началото на тази година до 14 юни новооткритите са нови 120, посочи проф. Николова. Най-много са те в София – 53, Пловдив – 14, Варна – 4 и Бургас – 3 души с инфекцията.

Около 2,5 – 2,6 на сто хиляди се движи честотата на заразяването в нашата страна, което по думите на специалистите, е добър показател.

35,1 млн. души по света живеят с ХИВ-вируса. Общият брой на регистрираните серопозитивни в нашата страна е 3 150, но реално се проследяват половината. Сред непроследяваните освен починали, има заминали за чужбина или такива, които не се явяват за лечение. Трикомпонентна антиретровирусна терапия е лечението за серопозцитивните. Медикаментите са модерни и се предоставят безплатно на всички инфектирани.

Ако обаче човек спре да приема хапчетата за седмица и дори за дни, вирусът става резистентен и повече медикаментът не му повлиява, поясни проф. Мария Стойчева, имунолог от Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Тя поясни, че въпросният ХИВ – вирус има способността да се променя изключително бързо. Той мутира над 300 пъти по-бързо от този на грипа.

Годишно по различни програми и поводи са изследват близо 300 хиляди души, като от началото на тази година са изследвани 115 хиляди души. Нараства делът на пациентите – 65 на сто, които започват навременна антиретровирусна терапия. Застаряването на популацията с ХИВ, обаче, е предизвикателство заради необходими нови подходи от здравни грижи, допълни още проф. Николова.

По данни за 2017 г. близо 37 млн. души в света живеят с ХИВ, от които 1.8 млн. деца. Всяка година броят на заразените с ХИВ се увеличава с 2 млн. души. /Монитор

avatar