Откриха още златни монети при разкопки в Девня

Откриха още златни монети при разкопки в Девня

СПОДЕЛИ
Теренът, в който бе открито златното съкровище, се намира в района на девненската болница и досега не е проучван. Избран е по интуитивен път, разкри д-р Кузов. В земните пластове археолозите попаднали на късноантично жилище от V век, чийто собственик е скрил своето има́не при нападението на Марцианопол от хуните.

Златни монети и нови подови мозайки откриха археолози в района на девненската болница, съобщи Радио Варна.

Новите римски подови мозайки в историко-археологическия резерват „Марцианополис“ , както и още 3 златни монети, са били открити при разкопки на 6-и и 7-ми март в късноантичното жилище до болницата, опожарено от хуните. От неговите руини миналата есен археолозите изкопаха 16 златни и куп бронзови монети.

Обектът се охранява с камери за видеонаблюдение и е добре осветен. Паралелно с това са предприети мерки за съхраняването на подовите мозайки, които сега са на открито и трябва да бъдат защитени от неблагоприятни метеорологични условия. Златните монети, общо 19, ще бъдат изложени в Музея на мозайките, съобщи кметът на Девня Свилен Шитов.

Намереното в предишния сезон златно съкровище, състоящо се от 16 солида (късноантични златни монети) на императорите Теодосий II и Валентиниан III, бе допълнено с още 3 златни монети, които заедно с досега откритите ще обогатят музейната експозиция през новия туристически сезон. Голям успех археолозите пожънаха на пода на едно от помещенията на късноантичната сграда. Сантиметър по сантиметър дневната светлина огря запазените в продължение на хилядолетия в девненската земя прекрасни римски мозайки. Кметът Свилен Шитов бе един от първите, видели тяхното великолепие. Предварителната датировка на мозайките е в първата половина на IV век от н.е.

Откритите златни монети са с лика на император Тедосий II, една – на съпругата му Елия Евдокия и още една – на братовчед му Валент III, който е бил император на Западната Римска империя.

Преди 15 века всички тези монети са имали много висока покупателна стойност и ако тогава са се произвеждали автомобили „Майбах”, с 6 златни монети късноантичният човек е можел да си купи чисто нов автомобил от тази марка, коментира ръководителят на експедицията д-р Христо Кузов.

avatar