България и Румъния влизат напълно в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 година. Решението беше взето официално на редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел. „От 1 януари 2025 г. контролът по сухопътните ни граници отпада. Той ще бъде възстановен на българо-румънската граница. Там ще се извършва на случаен принцип и на база на анализ на риск, когато имаме данни за автомобили или лица“, заяви министърът на вътрешните работи пред журналисти в Брюксел.
На днешното си редовно заседание Съветът на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи“ (във формат министри на вътрешните работи) прие единодушно Решение за отпадне на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния, считано от 1 януари 2025 г. Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство.
Какво е Шенген
Шенгенското пространство е споразумението за свободно пътуване, което първоначално е подписано през юни 1985 г. в малкото люксембургско село Шенген от пет държави – Белгия, Франция, Германия, Люксембург и Нидерландия.
С приемането на България и Румъния страните от ЕС, които са членки на Шенген, стават 25. Само две държави от ЕС – Кипър и Ирландия – не са членове.
Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, които не са част от ЕС, също са се присъединили към Шенгенското пространство.
Очаква се премахването на граничния контрол да даде допълнителен тласък на икономиките на България и Румъния, тъй като на камионите няма да се налага да чакат с дни на километрични опашки по границата, което значително увеличаваше разходите за транспортираните стоки.
Мярката отдавна се очакваше и от диаспорите на двете страни, чиито членове прекарваха дълги часове на границата през летния и зимния ваканционен сезон.