Общи работници, бармани и строители участвали в схемата за милиони в театрите...

Общи работници, бармани и строители участвали в схемата за милиони в театрите в Смолян и Разград

СПОДЕЛИ

Разкритията за масово източване на публични средства от театрите в Смолян и Разград разтърсиха културната и политическата сцена в България.

Близо три милиона лева са изчезнали от бюджетите на двата театъра чрез схема с фиктивни назначения и договори с хора, които не са свързани с културната дейност. Скандалът набира сила, като в него са замесени както нискоквалифицирани служители, така и управленски кадри.

Според прокуратурата в Разград са открити фиктивно назначени 41 души, включително бармани, строители и общи работници, които по документи получавали заплати и допълнителни материални стимули значително по-високи от тези на редовите артисти. В някои случаи, както заяви наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов, тези суми достигат до 25 000 лева на човек, докато в Смолян те са между 13 000 и 14 000 лева. Обвинения вече са повдигнати срещу петима души от Разград, а директорът на Смолянския театър Румен Бечев се сдоби с обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери.

Министерството на културата потвърди, че вътрешните проверки са установили сериозни нарушения в Смолянския театър, като моделът на източване на средства е идентичен с този в Разград. Става въпрос за лица, назначени за „промоутъри“ на културната дейност, които обаче нямат никакъв опит или образование в сферата на изкуството. Служебният премиер веднага разпореди проверка на контролните органи в Министерството на културата и Инспектората към Министерския съвет, за да се установи кой е позволил злоупотребите да продължат толкова дълго време.

Една от ключовите фигури в схемата е Петко Писков, сочен за „мозъка“ зад манипулациите. Чрез неговите фирми са сключвани договорите с фиктивните служители и същевременно са плащани огромни суми като допълнително материално стимулиране. Наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов обясни, че схемата е свързана с наемане на хора без връзка с културата, включително електротехници и строители, които формално „презентират“ дейността на театъра.

В Смолян близо 580 000 лева са източени по същия начин, като към момента от присвоените пари са иззети около 250 000 лева като веществени доказателства. Освен това, прокуратурата в Смолян разследва и друг случай, свързан с неизгодна сделка за разпространение на дейността на театъра, сключена с фирма от София.

Икономическа полиция е изискала от Министерството на културата документи, които разясняват структурата на самото ведомство и отговорностите на служителите, одобрили разплащанията за фиктивните назначения. Служебният премиер, след среща с министъра на културата, заяви, че разследванията ще продължат и се очаква да бъдат наложени сериозни санкции както върху театралните директори, така и върху отговорните за контрола органи. Скандалът продължава да се разгръща и може да има последствия за културния сектор в страната.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments