Обърква ли топлото време плановете за киселото зеле?

Обърква ли топлото време плановете за киселото зеле?

СПОДЕЛИ

Обичайно българинът зарежда бидона със зеле през октомври, за да може в края на декември да сложи на масата зелеви сармички.

През последните седмици обаче температурите навън са доста високи. А това никак не е добре за зелето.Топлината стимулира образуването на микроорганизми, които причиняват плесенясването. В резултат зелките не са жълти и здрави, а стават на каша.

Оптималната температура за зелето трябва да е около 10-15 градуса. Ако е студено, няма да ферментира (втаса), а ако е много топло – също няма да стане. Мазе в апартамент или къща е чудесното помещение за нашенското кисело зеле.

В сезона на приготвянето на киселото зеле и туршиите масово се използва натриев бензоат. Той е консервант и се обозначава под код Е 211. Някои го използват и в чист вид под формата на кристалчета, но не подозират, че предозирането му може да доведе до тежки проблеми със здравето.

Това прави особено опасни домашните туршии, които се продават нерегламентирано около пазарите или в интернет.

Е 211 също така подобрява и вкуса на продуктите, ако те не са пресни. Добавката е разрешена от здравните власти, но трябва да се използва в точно определена доза. Съставката се разтваря във вода, като за едно пакетче от 20 грама препоръчителното количество е не по-малко от 20 литра. В случай че дозата натриев бензоат се превиши, то зимнината става отровна както за възрастните, така и за децата.

Според експерти, консервантът Е 211 влияе неблагоприятно върху поведението и умственото развитие при подрастващите. Натриевият бензоат не трябва да се употребява съвместно с витамин С, защото тогава в резултат на окислението, особено при условията на висока температура и силна светлина, се превръща в бензол, който е вещество с канцерогенни свойства. Бензолът уврежда структурата на ДНК, а това е причина за сериозни заболявания като цироза на черния дроб.

avatar