Няколко дни ще дишаме прах от Сахара

Няколко дни ще дишаме прах от Сахара

СПОДЕЛИ

Пясък от Сахара за пореден път достигна до югозападните части на Европа.

Националният институт за метеорология и хидрология /НИМХ/ предупреждава за пренос на сахарски прах над Блаканите. През следващите тридни прахът от Сахара ще достигне и до България, информират синоптиците от НИМХ,цитирайки данни на метеорологичната агенция и Службата за климатични промени „Коперник“ на ЕС.

Запрашаването ще бъде с пик в периода от 20 до 23 октомври.

При наднормено запрашаване на въздуха здравните специалисти препоръчват на хората с белодробни проблеми да не излизат на открито или пък да използват предпазни маски.

Какво може да ни причинят фините прахови частици ?

Затрудняват дълбокото и енергично дишане
Причиняват недостиг на въздух и болка при дълбоко дишане
Причиняват кашлица и възпалено, раздразнено гърло
Възпаляват и увреждат дихателните пътища
Увеличават риска от белодробни заболявания, като астма емфизем и хроничен бронхит
Увеличават честотата на астматичните пристъпи
Правят белите дробове по-податливи на инфекции

Мръсният въздух се превръща във все по-голяма заплаха за планетата ни: годишно над три милиона души стават негова жертва. Според СЗО, именно замърсеният въздух причинява най-много заболявания и смърт.

Според нормите на Световната здравна организация, замърсяването с фини прахови частици не бива да надвишава 20 микрограма на кубически метър въздух, а при още по-финия и по-опасен прах допустимата граница е не повече от 10 микрограма на кубически метър.

Източник: Национален институт по метеорология и хидрология

Фините прахови частици сериозно дразнят и увреждат белите дробове. Колкото по-замърсен с тях е въздухът, толкова по-рисково е и за новородените да оцелеят през първата си година живот, показват изследвания. На места като Пуерто Рико в последно време дори затворените прозорци не могат да спрат замърсяването на въздуха, предава National Geographic.

Учените отдавна алармират, че дишането на фини частици е вредно за белите дробове.

От най-голямо значение за общественото здраве са частиците, които са достатъчно малки, за да се вдишат в най-дълбоките части на белия дроб. Тези частици са с диаметър под 10 микрона (приблизително 1/7 от дебелината на човешки косъм) и са дефинирани като РМ10. Те са смес от материали, които могат да включват дим, сажди, прах, сол, киселини и метали.

PM10 са сред най-вредните от всички замърсители на въздуха.

avatar