Най-големите български банки спират приемането на срочни депозити

Най-големите български банки спират приемането на срочни депозити

Като алтернатива на клиентите се предлагат разплащателни сметки с отрицателна доходност или инвестиционни фондове

СПОДЕЛИ
Банките с отсрочки, но само за коретните платци до 1 март


Част от най-големите банки в страната спират да приемат депозити на граждани. Освен това въвеждат и такса в размер на 0,7% за съхранение на пари на граждани в размер над 400 хил. лв. по разплащателни и спестовни сметки. След като Бaнкa ДCK и „Уникpeдит Бyлбaнк“ обявиха, че няма да откриват нови депозити на граждани, към тях се присъедини и „Пощенска банка„.

Като алтернатива на клиентите се предлагат разплащателни сметки с отрицателна доходност или инвестиционни фондове.

Уникредит Булбанк, която е най-голямата банка в България, и Пощенска банка спират да предлагат услуги, свързани с откриването на нови срочни депозити за физически лица. Така те се присъединяват към банка ДСК, която спря да приема нови срочни депозити и срочни влогове още в началото на 2021 г. Казано иначе, от втората половина на годината две от най-големите финансови институции у нас няма да приемат повече нови срочни депозити.

Уникредит Булбанк

В случая на Уникредит Булбанк промяната влиза в сила от 7 юли тази година. В документа „Уведомление за предстоящи промени в Тарифа за Физически лица“ е посочено лаконично:

Освен това финансовата институция въвежда такса от 0,7% годишно за разплащателните и спестовни сметки на стойност над 400 хил. лв. или еквивалентна граница във валута. Новата такса ще се събира ежемесечно, за съответния брой дни, през които размерът на въпросните сметки надхвърлят тази граница.

Пощенска банка

При Пощенска банка промяната ще се случи от 3 август тази година и ще важи също за физическите клиенти. В нейния Лихвен бюлетин четем:

Продуктът „Депозит 30“ също няма повече да се предлага на потребителите от тази дата.

Защо банките спират приемането на нови срочни депозити

Тъй като търговските банки имат все повече депозити, които не могат да отпуснат като кредити, защото спестяванията растат по-бързо от кредитирането, те не могат да увеличат на лихвите по депозитите. Затова и равнищата на лихвата в България през последните години се понижават.

Колкото повече свръхрезерви имат търговските банки, толкова повече те плащат те на централната банка. Тъй като това им генерира загуби, те нямат никакъв стимул да приемат повече средства, затова и спират приемането на нови срочни депозити.

avatar