На 6 януари арменците празнуват Коледа. Арменската църква отбелязва в един и същи ден и Коледа, и Богоявление.
Преди 4-ти век християните масово са празнували Коледа на 6 януари. Едва в края на 3-ти век датата е променена на 25 декември, за да замени езическия празник, посветен на Бога Слънце.
Армения е първата страна, която официално приема християнството и Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Учениците на Христос св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват християнската религия през първи век от новата ера. И поради тази причина църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. През 301 г. по времето на св. Григорий Просветител християнството става официална религия в Армения. Бъдни вечер се отбелязва в Армения и от арменците по света на 5 януари, а Коледа на 6 януари.
На Бъдни вечер арменците приготвят ястие, което основно се превежда като княжеска пъстърва. Също така приготвят традиционен сплетен хляб, оризов пилаф, смокини и други.
На Коледа (6 януари) приготвят агнешко и ориз.
Традиционните арменски коледни десерти са уникални и притежават специално значение.Освен традиционните сушени плодове и ядки, се изработва десерт от орехи, обвит в гроздова желета и окачен на връв.
Друго традиционно ястие е пудинг от пшеница с плодове и сушени кайсии.
В България живеят близо 40 000 арменци. А близо 10 милиона са пръснати по света.Около 5000 души наброява арменската общност в Пловдив, която е най-голямата и най-старата в България.