За 31 май от 11 часа във Върховния административен съд ще се гледа делото по жалбата на РИОСВ Варна срещу решението на Административния съд във Варна във връзка с проучването и добива на газ в района на Генерал Тошево, съобщава pronewsdobrich.bg.
През януари тази година Административен съд – Варна отмени по жалба от „Русгеоком БГ“ ЕАД – гр. София и връща на Директора на РИОСВ – Варна преписката за извършване на оценка за въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение: „Разработване и усвояване на находище „Спасово“ с площ 219 кв. км в блок „Добрич“, включващо четири участъка: „Рогозина“, „Чернооково“, „Калина“ и „Рогозина изток“, за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич“ с възложител „Русгеоком БГ“ ЕАД – гр. София.
Находище в Добруджа има запаси от 15 – 17 милиарда кубически метра конвенционален природен газ годни за извличане. Има и проект за незабавното добиване на поне 5 милиарда от тях. При потребление от 3 милиарда куб. м. годишно собственият добив само от този регион би дал на България независимост за години напред. Тази енергийна манна засега е блокирана с дело за ОВОС, което се точи вече 4 години.
В периода 2004-2016 проучванията в блок „Добрич“ край село Рогозина дават две геоложки открития на газ на дълбочина от 1700-2100 метра и на дълбочина над 5000 метра.
Делото за добив на природен газ в Добричко беше образувано през 2018 год. по жалба на „Русгеоком“ ЕАД – гр. София срещу решение на директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна, с което е отказано одобряване на осъществяването на инвестиционно предложение за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич.
През 2017 г. несъгласие с инвестиционното предложение на „Русгеоком БГ“ за проучване и добив на газ изразиха добруджанци на многобройни протести.
През декември същата година, близо 97% от жителите на община Генерал Тошево се обявиха на местен референдум срещу добива на природен газ.
Обществено обсъждане в Генерал Тошево на 28.10. 2017 протича с присъствието на паравоенната организация БНО „Шипка“, част от про-кремълските кръгове. Те носят портрети на Путин и руски знамена.
На протестите срещу проекта присъстват тогавашния омбудсман Мая Манолова и председателя на БСП Корнелия Нинова.