Министрите от кабинета „Борисов-3“ одобриха промени в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), съобщиха от МС след края на днешното редовно правителствено заседание.
С промените се въвеждат изисквания за използване на система за видеонаблюдение и контрол в данъчните складове, в които се произвеждат и складират енергийни продукти с код по Комбинираната номенклатура 2710 12 до 2710 20 (бензин, газьол, керосин и др.), както и тези, на чиято територия са разположени дестилационни съоръжения за производство на етилов алкохол и дестилати.
Министрите от кабинета „Борисов-3“ одобриха промени в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), съобщиха от МС след края на днешното редовно правителствено заседание.
Предстои монтиране на видеокамери на всички места, през които в обектите влизат или ги напускат автомобили. Те трябва да могат да разпознават номерата на колите, за да се осигури дистанционно наблюдение.
Така контролните органи ще могат да въвеждат и извеждат тази група акцизни стоки от данъчните складове, спрямо които е налице необходимост от завишаване на контрола, като се сведе до минимум възможността за неправомерно извеждане на акцизни стоки от данъчните складове.
Дори и освободените от акциз крайни потребители (ОАКП) се задължават да използват автоматизирана система за отчетност. Когато в обектите на ОАКП се използват енергийни продукти с код по КН 2710 12 до 2710 20 за цели, различни от моторно гориво и гориво за отопление, се въвежда задължение за ОАКП да използват средства за измерване и контрол. Техните автоматизирани системи за отчетност трябва да позволяват контрол в реално време на количествата енергийни продукти, които ще се получават или използват в обекта, както и суровините, материалите, произведените или складираните стоки.
В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се предлагат промени и в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), с които се разширява обхватът на услуги, при които фискалният бон, регистриращ продажбата, може да се визуализира само на дисплей, без да се издава хартиен документ.
С промените в закона и услугите се регистрират и отчитат чрез фискални устройства, вградени в автоматите на самообслужване. Предложението обхваща всички услуги, които се предоставят от автомати на самообслужване с електрическо захранване. Изрично се изключва предоставянето на услуги по обмяна на валута чрез автомат за обмяна на валута.
Според тълкувание на запознати с промените се „заобикалят“ изискванията на новата наредба Н-18, според която в касовия бон трябваше да бъде вписана доставната, продажната цена и направените разходи за горивото. Наредбата трябва да влезе в сила за петролния бизнес от 1 октомври.