Манастирската ракия – прекъсната традиция

Манастирската ракия – прекъсната традиция

СПОДЕЛИ

Манастирите спряха производството на ракия и вино, установи проверка на „Монитор“. Те сложиха тотално катинар на казаните, след като преди две години им беше наложено категоричното изискване да лицензират производствата си, тъй като тези напитки са акцизни стоки.

Троянският манастир също вече не произвежда прочутата манастирска троянска сливовица, с която по традиция черпеше дори управленците покойният патриарх Максим.

„От две години нямаме нищо. През 2017 г. митниците искаха да ни глобят заради ракията. Затова и спряхме тези неща“, коментира игуменът на обителта епископ Сионий. 

Сливовиците на Троянския манастир, произвеждани до неотдавна, бяха два вида. Баш ракията, както я наричат монасите се нарича буренка и е наложена с 82 билки, а по-масовата беше само с риган и мед. За да спасят глобите, преди две години заключиха казаните и по-малките манастири. Клисурският край Вършец пък, закри online магазина си, чрез който се продаваше мед. 

Към момента единствената обител от Българската православна църква, която произвежда чисти фермерски продукти с доказано качество е Гигинският манастир „Св. Козма и Дамян“, известен още като Черногорски, недалече от Перник. Продуктите са млечни и са от фермата за биволи и биволици. Стъклен буркан от 330 мл кисело мляко струва 2,50, а килограмът сирене – 16 лева. Животните във фермата преминават периодичен контрол от ветеринарен лекар. 

„Продукцията ни не е голяма. ,Доходите не носят кой знае каква печалба, приходите са колкото да подпомагаме издръжката на монашеското братство“, поясни игуменът на манастира отец Никанор. Старокалендарецът Касиан от Кюстендилското село Копиловци, който няма нищо общо с БПЦ, е единственият расоносец, който върти търговия с манастирски продукти в on line магазин, както и в някои столични бакалии. Буркан пчелен мед от 1 кг струва 13.99 лв., а бурканче лютеница от 350 г се търгува за 6,39 лева.

avatar