Над 7 хиляди лекари и медицински специалисти излизат на национален протест в София на 7 октомври – Международния ден за достоен труд. Организатори са федерацията на синдикатите в здравеопазването – КНСБ, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, с подкрепата на БЛС. Основното искане е увеличение на заплатите на лекарите и медицинските специалисти , съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров.
КНСБ искат минимална заплата от 900 лева за медицински сестри в общинските болници; 950 лева за медицински сестри в университетските болници и съответно 1100 и 1200 лева начална стартова заплата за младите лекари.
От синдиката настояват колективният трудов договор да стане задължителен за всички медицински специалисти, искат още изменения в Закона за лечебните заведения за специалисти, промяна в заплатите, възможност за директни указания от Министерство на здравеопазването към представителите и бордовете на болничните дружества да подпишат колективните трудови договори и по-голям бюджет от Министерство на здравеопазването за болниците.
На протеста ще бъде заявено, че трябва да се намери решение на проблемите днес и то за всички. Протестната акция има за цел да предложи на законодателната, изпълнителната и местна власт да стане възможно и да бъде изпълнено заплащането, което е договорено в колективния трудов договор.
КНСБ настоява бюджетът на НЗОК за 2020 г. да бъде вдигнат с 600 млн. лв. Те ще поискат да бъде определена каква част от парите по клинични пътеки да отидат за заплащането на лекарите и медицинските специалисти. Синдикатът смята, че исканията на здравните специалисти могат да бъдат изпълнени в няколко стъпки още този октомври след местните избори и с новия бюджет на НЗОК за 2020 г.
Вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов запита как по време на предизборна обстановка един кмет обещава, че ще подобри здравеопазването, а да не може да привлича персонал и да предложи възнаграждение, което да удовлетворява и младите хора. „Ние можем да организираме да бъдат подадени масови заявления за напускане, но защо държавата да бъде поставена на колене“, запита вицепрезидентът на КНСБ.
Ако бъдат изпълнени тези законодателни промени, Кокалов е сигурен, че исканията на здравните специалисти ще бъдат изпълнени.
В страната липсват 30 000 медицински сестри и 4000 акушерки, каза председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева. Над една трета от медицинския персонал са на възраст над 68 години и могат да напуснат системата. Хората работят защото пенсиите са ниски – за акушерките и медицинските сестри са около – 300-400 лева, допълни тя.