Няма опасност от зарази по българското Черноморие. Нека не се всява излишна паника.Това заяви пред Нова телевизия вирусологът и съветник на Столична община по здравните въпроси проф. Тодор Кантарджиев във връзка с два здравни проблема от последните дни и седмици – починалите в Гърция деца, заразени със стрептококи, и взривената стена на язовир „Нова Каховка“ в Украйна, чиито води заляха редица населени места и създадоха опасност от зарази, за които има опасения, че ще достигнат и до нашето Черноморие.
Вирусологът беше категоричен, че няма притеснения да почива на българското Черноморие това лято. „От седмици се говорят само неверни неща и се повтарят думи на псевдоспециалисти. Едното е холерата. В тази държава на пръсти се броят хората, които сме работили с микроба на холерата”, подчерта той. И допълни: „Когато се каже някаква такава глупост и като няма идея за какво говори и това се повтори 20 пъти – хората се плашат. Няма опасност да дойде холера по Черно море у нас заради замърсяване от Украйна”.
Той увери, че изследванията, които се правят на морската вода у нас, са много коректни.
Кантарджиев коментира и стрептококовата инфекция, заради която починаха деца в Гърция. „Нека да не плашим майките. Стрептококите са бактериите, които правеха най-големи проблеми преди 60 години, създавайки вътреболнични инфекции. Когато се въведоха антибиотиците, те намаляха, но все още има проблеми.
Не виждам как зарази ще достигнат Черно море след взривената язовирна стена на „Нова Каховка”. Водата в язовира е за питейни нужди, макар че, минавайки тя увлича всичко, което е на повърхността. Това виждаме и с нашите реки. Думите са на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Морската вода не е най-добрата за микроорганизмите, тя има определена соленост, състав, слънчево греене – това помага те да не живеят дълго в нея, обясни главният здравен инспектор. По думите му един бял сос на количка за дюнер край плажа е перфектно място за развитие на микроорганизми.
„Вземаме проби от 92 пункта по цялото Черноморие, повечето са в Бургаско, но и във Варна и в Добрич. Следим за ешерихия коли – ако тях ги има, значи може да има и други”, обясни Кунчев.
Той разказа, че за 40 г. стаж като епидемиолог не е видял човек, заразен чрез морска вода и препоръча добрата лична хигиена.