Кунчев: До края на седмицата 1/3 от България ще е в грипна...

Кунчев: До края на седмицата 1/3 от България ще е в грипна епидемия

СПОДЕЛИ

До края на седмицата очаквам 1/3 от България да е в грипна епидемия. Това заяви пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му след Смолян, Пловдив и Габрово, вероятно до края на деня епидемия ще обявят и областите Плевен, Бургас и Варна. На ръба са Пазарджик, Ямбол, Перник и София-област.

Заболеваемостта в столичния град расте, но не е на такова ниво, че да бъде обявена грипна епидемия, твърди доц. Кунчев. „Учудващо е, че в столицата все още има изоставане на заболеваемостта, но и такива неща се случват“, добави той.

Доц. Кунчев обясни, че по наредба решението децата да не ходят на училище се взима при 30% заболели, но ако се види, че вълната се разраства, няма защо да се чака постигането на тези стойности.

Главният държавен здравен инспектор коментира, че при грипа един човек може да зарази 5-6 до 10 души, но и много повече, ако е свърхактивен и контактува с много хора. Затова е въпрос на лична преценка и съвест да си остане в къщи, за да не бъде опасност за околните. Също така той напомни, че ако един заразен носи маска, той е много по-малко опасен за околните, но подчерта, че все пак най-важното в такава ситуация е да си останем в къщи.

В болничната система няма проблеми и тя е в състояние да поеме лечението на всички, при които това се налага, стана ясно от думите на доц. Кунчев. Той бе категоричен, че болничните лечебни заведения приемат и изписват всеки ден, единствено болницата в Смолян е малко по-натоварена, защото там епидемията е тръгнала по-рано, но въпреки това няма недостиг на легла и тя работи нормално.

Доц. Кунчев информира, че в света се разработват много активно нови видове противогрипни ваксини, сред тях и такива, които имат универсално действие.

„Революция би било да са разработи ваксина, която е фиксирана и работи не с двата антигена хемаглутинин и невраминидаза, които са характерни за всеки щам, а със сърцевинни антигени, които са еднакви за всички“, обясни главният държавен здравен инспектор и добави, че засега на може да направи прогноза кога такива ваксини ще започнат да се произвеждат и ще могат да бъдат приложени в практиката.

Доц. Кунчев каза още, че едно от новите направления на развитие са назалните ваксини, които действат на нивото на носната лигавица и създават бариера пред навлизането на вируса в долните дихателни пътища. Другото направление е ваксина, при която нивото на антигена е малко по-високо за по-високите възрасти, примерно е различно за хора на 40 г. и на 80 г. Въпрос на решение на фирмата производител е дали да регистрира и продава такава нова ваксина в България, отбеляза още доц. Кунчев.

Създаването на една универсална ваксина не е лесен процес, но когато това се случи, тя ще създава имунитет за дълго – може би за 10 г., но тъй като имунитетът спада, е възможно да се наложи бустер след 10 г. например, каза още той.

avatar