Международната общност е непрестанно фокусирана върху руския президент Владимир Путин, като събитията през последната седмица докараха до съвсем нови висоти обсъждането на руския държавен глава.
69-годишният лидер се бори усилено, за да попречи на медиите и света да научат много за личния му живот. Внимателно обрисуваният образ на Путин, яздещ коне, вдигащ тежести и позиращ без риза, се опитаха да му придадат малко „по-човешки” вид, макар и вечно сам. Но през последните 20 години той положи наистина неимоверни усилия да предпази дъщерите си от светлината на прожекторите, което накара мнозина да се запитат дали изобщо има деца.
Путин никога не е признавал публично децата си, които са нещо като „обществена тайна” според Business Insider. Руският президент има две дъщери от първия си брак с бившата стюардеса Людмила Шкребнева, за която бе женен 30 години до развода им през 2013 г.,пише actualno.com. Дъщерите им се казват Мария и Катерина.
Мария е родена в Ленинград през 1985г, а Катерина е родена в Германия през 1986г, когато семейството живее там по времето на службата на Путин в КГБ. И двете момичета са кръстени на бабите си. Когато семейството се премества в Москва през 1996 г., момичетата посещават немско езиково училище. В момента, в който Путин става временно изпълняващ длъжността президент, обучението им е станало домашно. Мария е завършила биология в колеж, а след това и Медицинския университет в Москва, докато Катерина специализирала азиатски култури.
Разбира се, и двете момичета учели в университета под фалшиви самоличности. Мария, която сега е на 36 години, е медицински изследовател и живее в Москва със своя холандски съпруг Йорит Фаасен. Знае се, че Мария и Фаасен имат дете .
През юни 2017 г. Владимир Путин потвърди, че има дъщери и внуци, които живеят в Москва и водят напълно нормален живот. „Ако кажа възрастта и имената им, те веднага ще бъдат идентифицирани и вече няма да бъдат оставени на спокойствие“, сподели руският президент.
В публичното пространство има и непотвърдени слухове, че Путин има двама сина от гимнастичката Алина Кабаева.
Над 50 световни компании спират бизнеса си в Русия
Все повече компании реагират на руското нахлуване в Украйна и на санкциите, наложени на Русия.
Компанията Епъл стана поредната голяма фирма, която спря продажбите на всички продукти в Русия, част от глобалната корпоративна реакция срещу руското нахлуване в Украйна, информира Би Би Си.
Гигантът, произвеждащ Айфон заяви, че е „дълбоко загрижен“ заради руската инвазия в Украйна и застава със „страдащите в резултат на насилието“.
Ейпъл Пей и други услуги като Ейпъл карти също са ограничени.
Гугъл премахна руските държавно финансирани медии като RT от функциите си.
Американската финансова компания Американ експрес спира сътрудничеството с партньори в Руската федерация на фона на налагането на санкции от колективния Запад, предава ТАСС
По-рано Мастъркард блокира достъпа до своята платежна система на „много финансови институции“ поради антируските санкции, наложени във връзка със ситуацията около Украйна. Американската транснационална компания Виза, която притежава едноименната платежна система, на свой ред заяви, че предприема мерки за гарантиране на прилагането на ограниченията във връзка със ситуацията в Украйна.
Нефтогазовият концерн „Shell“се оттегля от всички съвместни проекти с Русия.Петролният гигант обяви в изявление за Лондонската фондова борса, че планира да продаде дела си във всички съвместни предприятия с „Газпром“ след нахлуването на Русия в Украйна.
Петролният гигант Би Пи (BP, British Petroleum)заяви в неделя, че планира да напусне своя дял от 19,75% в най-голямата руска петролна компания „Роснефт“ и техните съвместни предприятия.
Най-големият в света производител на камиони Daimler Truck обяви, че замразява сътрудничеството си с руския Камаз.
DHL прекрати доставките на стоки и документи до Русия и Беларус.
H&M също затвори магазините си в Русия.
„Хонда“ също напускат руския пазар.
“Найк” спират продажбите си в Русия.
BMW също спират доставките на автомобили за Русия.От компанията съобщиха, че сглобяването на автомобили в завода „Автотор“ в Калининградска област е преустановено, а доставката на нови автомобили за страната е спряна.
Шведската компания Volvo също спря производството във фабриката си в руския град Калуга, както и продажбите в Русия.
Ford Motor Co. също заяви, че преустановява операциите си в Русия. Автомобилният производител е казал на партньорите си в съвместното предприятие, че спира работата незабавно, посочва се в изявление на дружеството.
От конкурентите на Ford General Motors Co. и Harley-Davidson Inc. вече спряха операциите си в Русия.
Сред компаниите, които са решили временно да спрат доставките на автомобили за Русия, са Jaguar Land Rover, концернът Volkswagen и неговите марки. Заводите на Hyundai и Renault в Русия бяха затворени поради недостиг на компоненти.
Boeing Co. също спира големи операции в Москва и ограничава достъпа на служителите и партньорите в Русия до чувствителни технически данни.Базираният в Чикаго производител на самолети обяви , че е преустановил предоставянето на резервни части, поддръжка и технически услуги на руски клиенти заради влошените отношения между САЩ и Русия.
TUI Cruises спира дестинацията Санкт Петербург,очаква се и от Aida Cruises да ги последват.
Луфтханза отмени полетите си до Русия в рамките на новите санкции, наложени на Москва, а нейни самолети вече не прелитат над Русия. Също и дъщерната компания Swiss отмени редовна линия до Москва и обяви, че спира да лети над територията на Русия. Преди това страните от ЕС забраниха на руски самолети да използват европейското въздушно пространство.
„Гугъл“, пЮтюб“ и Фейсбук“ обявиха, че в техните приложения спират и приходите от реклами на руски медии.
Meta и TikTok също блокираха достъпа до руските държавни медии RT и „Спутник“ в ЕС.
Двете най-големи световни компании за превози по море Maersk u MSC обявиха, че спират всички контейнерни превози към и от Русия, задълбочавайки изолацията на страната.
Междувременно държавите от Европейския съюз (ЕС) обмислят да забранят на руски кораби да влизат в пристанищата на блока, за да затегнат и морския трафик след спирането на въздушния, предава Ройтерс, като се позовава на свои източници от европейските институции.
Великобритания и Канада вече предприеха такава мярка.
Ройтерс събра в списък международните компании, които обявиха планове да напуснат Русия или да ограничат дейността си там вследствие на санкциите.
Автомобилни производители:
- Германската BMW спря износа на автомобили за Русия и обяви, че спира производството си в страната.
- Daimler Truck съобщи, че незабавно замразява своите бизнес дейности в Русия, включително сътрудничеството си с руския производител на камиони Камаз.
- Mercedes-Benz Group също проучва правни възможности да продаде своя 15-процентен дял в Камаз възможно най-бързо.
- Шведската Volvo Cars съобщи, че ще спре доставките на автомобили за руския пазар до второ нареждане. Според данни на индустрията Volvo са продали около 9000 автомобила в Русия през 2021 г.
- General Motors обяви, че за момента спира целия си износ на превозни средства за Русия. Компанията от Детройт няма заводи в Русия и продава само около 3000 превозни средства годишно там.
- Японската Mitsubishi Motors съобщи, че може да спре производството и продажбата на своите автомобили в Русия, тъй като икономическите санкции могат да предизвикат прекъсвания по веригата за доставки.
- Френският автомобилен производител Renault ще спре някои операции в заводите си за сглобяване на автомобили в Русия следващата седмица поради затруднения в логистиката. Renault е сред западните компании, които са най-засегнати от санкциите върху Русия, тъй като 8% от основните ѝ приходи идват от руския пазар според данни на Citibank. Renault също така контролира АвтоВАЗ, най-големия производител на автомобили в Русия.
- Ford Motor Co информира партньора в съвместното предприятие Sollers, че незабавно спира дейността си в Русия до следващо нареждане.
От Harley-Davidson Inc заявиха, че са спрели бизнеса си в Русия и доставките на мотоциклети в страната. - Британските производители на луксозни автомобили Jaguar Land Rover (JLR) и Aston Martin спряха доставките на автомобили за Русия.
Авиация:
- Най-голямата компания в света за лизинг на самолети AerCap Holdings прекратява лизинговата си дейност с руски авиокомпании. Компанията казва, че около 5% от нейния флот по нетна балансова стойност е бил на лизинг на руски авиокомпании в края на 2021 г.
- Американският производител на самолети Boeing съобщи, че спира да предлага части, както и услуги по техническата поддръжка за руските авиокомпании.
Банки:
- Глобалната банка HSBC започва процес по прекратяване на отношенията си с множество руски банки, включително втората по големина VTB. Банката има малко преки активности в Русия – около 200 служители и годишни приходи от 15 милиона долара. За сравнение глобалният ѝ доход възлиза на 50 милиарда долара.
- Северният кредитор Nordea заяви, че е спрял търговията с инвестиционни фондове, силно изложени на Русия.
- Райфайзен Банк Интернешънъл (RBI) обмисля напускане на Русия, казаха за Ройтерс двама души, запознати с въпроса. В официалното изявление на банката се казва, че RBI не планира напускане. През миналата година бизнесът ѝ в Русия е допринесъл за почти една трета от нетната печалба на групата.
Енергетика:
- Френската TotalEnergies обяви, че повече няма да предоставя капитал за нови проекти в Русия.
- British Petroleum (BP) изоставя своя дял от 19,75% в руския петролен гигант Роснефт
- Shell съобщи, че преустановява всички свои руски операции, включително водещия завод за втечнен природен газ Сахалин 2, в който държи 27,5% дял, и който е 50% собственост на Газпром.
- Норвежката енергийна група Equinor започва процес на освобождаване от съвместните си предприятия в Русия. Компанията присъства в Русия повече от 30 години, а през 2012 г. се договори за стратегическо сътрудничество с Роснефт.
- Датската Orsted спря да доставя руски въглища и биомаса за своите електроцентрали, но ще продължи да купува до два милиарда кубически метра природен газ от Газпром годишно по дългосрочен договор. От Orsted казаха също така, че няма да сключват нови договори с руски компании или да използват доставчици от Русия.
- Exxon Mobil ще напусне своите руски петролни и газови бизнес дейности, които се оценяват на повече от 4 милиарда долара, и ще спре новите инвестиции вследствие на инвазията на Москва в Украйна.
- Италианската енергийна група Eni планира да продаде своя дял в газопровода „Син поток“, пренасящ руски газ за Турция, който притежава заедно с руския Газпром. Eni има стратегически дългосрочни договори за руски газ. През 2020 г. покупките на газ на Eni от Русия достигнаха близо 22,5 милиарда кубически метра.
- Австрийската енергийна група OMV отмени плановете си да вземе дял в проект за газово находище на Газпром и преразглежда ролята си в газопровода „Северен поток 2“.
- Centrica, собственик на най-големия доставчик на енергия за Великобритания British Gas, съобщи, че ще напусне договорите си за доставка на газ с руски компании, главно Газпром.
Филмова и телевизионна продукция:
- Холивудските студия Disney, Warner Bros и Sony Pictures Entertainment обявиха, че за момента отменят псукането на нови филми в Русия.
- Платформата „Нетфликс“ (Netflix Inc) временно спря всички бъдещи проекти и придобивания в Русия на фона на инвазията в Украйна, съобщи списание „Варайъти“ в сряда.
Индустрия:
- Шведската инженерна група Sandvik преустановява дейността си в Русия. През миналата година Sandvik генерира около 3,5% от приходите си в Русия. Групата няма производство в страната, но има около 900 служители в продажбите и услугите.
Логистика:
- Базираните в САЩ United Parcel Service Inc и FedEx Corp, две от най-големите логистични компании в света, заявиха, че спират услугите за доставка до Русия и Украйна.
- Компанията за превоз на контейнери Ocean Network Express в понеделник спря да приема резервации за и от Русия.
- Групата за корабоплаване Maersk временно спира всички контейнерни превози до и от Русия вследствие на западните санкции срещу Москва.
- Deutsche Post обяви, че е спряла доставките на DHL за Русия.
- Германската корабна компания Hapag Lloyd съобщи, че временно е спряла на резервациите за Русия и е спряла плаванията за Украйна.
- Корабната компания MSC спря резервациите на товари за и от Русия, но все още приема хранителни и хуманитарни товари.
- Швейцарската логистична компания Kuehne und Nagel спира за неопределено време всички вносни пратки в Русия с незабавно действие. Това изключва медицинските, здравните и хуманитарните доставки.
Технологии:
- Apple временно преустанови всички продажби на свои продукти в Русия.
- Google на компанията Alphabet обяви, че е блокирала мобилни приложения, свързани с руските оператори RT и Sputnik, от своя Play магазин.
- Microsoft съобщи, че ще премахне мобилни приложения на държавната RT от магазина за приложения на Windows и ще забрани рекламите в спонсорирани от Русия медии.
- Производителят на лаптопи Dell Technologies обяви, че е спрял продажбите на продукти в Украйна и Русия.
Телекомуникации:
- Шведският производител на телекомуникационно оборудване Ericsson спира доставките си за Русия заради потенциалното въздействие на санкциите върху бизнеса си там.
- Nokia спира доставките за Русия, за да спази санкциите.
Други сектори:
- Финландският производител на гуми Nokian Tyres мести производството на някои от ключовите си продуктови линии от Русия във Финландия и САЩ. Nokian произвежда приблизително 80% от годишния си капацитет от 20 милиона гуми в Русия, където работят около 1600 души, каза говорител на компанията.
- Финландската химическа компания Kemira прекрати доставките за Русия и Беларус от 1 март до следващо нареждане.
- Германската компания за спортни облекла Adidas преустанови партньорството си с Руския футболен съюз.
- Nike направи покупките на стоки от своя уебсайт и приложения недостъпни в Русия, тъй като не може да гарантира доставка на стоки до клиенти в страната.
- Шведският производител на домакински уреди Electrolux временно преустанови всички свои дейсности в Русия.