Какво трябва да знаем за ваксината срещу морбили

Какво трябва да знаем за ваксината срещу морбили

СПОДЕЛИ

Какво представлява морбили?

Вирусът на морбили обикновено разболява малки деца. Децата с морбили кашлят, имат хрема, висока температура, „розово око“ и обрив, който започва от лицето и се разпространява към останалата част от тялото. Вирусът на морбили може да зарази белите дробове, предизвиквайки пневмония и мозъка, което води до трайни мозъчни увреждания или смърт. Морбили е силно заразно заболяване и се разпространява чрез кашляне и кихане.

Ваксината срещу морбили има ли странични ефекти?

При някои деца поставянето на ваксината предизвиква локални реакции като болка, зачервяване или чувствителност на мястото на инжектиране. В допълнение, ваксината срещу морбили може да предизвика повишена температура или обрив при около 5 до 10% от ваксинираните, което се случва 8 до 10 дни след поставянето й. Ваксината срещу морбили може също да редуцира броя на кръвните клетки (тромбоцити), които участват в съсирването на кръвта. Тази реакция е изключително рядко срещана (появява се при 1 на 24 000 деца) и не води до смърт или продължителна хоспитализация.

Ползите от поставянето на ваксината оправдават ли рисковете за детето ми?

Болестта морбили е силно заразна и може да доведе до тежки и понякога фатални последствия. Неотдавна, през 2009-2010 г., сериозен епидемичен взрив от заболяването бе наблюдаван в България. С повече от 24 000 заразени от всички възрасти и 24 смъртни случая тази епидемия бе ограничена посредством извънредна имунизационна кампания сред уязвимите групи от етнически произход. Данните показват, че повече от 90% от заболяемостта и смъртността са били именно сред тези общности, които имат изключително нисък имунизационен обхват. Поуката от тази епидемия е, че дори при висок процент на имунизиране, болестта може да се разпространи в подобни неваксинирани групи.

Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести – туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит.

Аргументите, които доказват, че отказът от ваксиниране крие огромни рискове, постоянно се трупат. Според  проучване , което бе публикувано в престижния журнал JAMA , нарастващ брой огнища на морбили са свързани с хора, които отказват да се ваксинират или да ваксинират децата си против вируса.

Антивакс движението расте експоненциално всяка година, което частично се дължи на фалшивото проучване на д-р Андрю Уейкфийлд от 1998 година. В проучването си той е манипулирал и изфабрикувал резултати, за да създаде нереалната връзка между ваксините и аутизма. Самият британски лекар губи правото си да практикува медицина заради измамата.
Близо две десетилетия са нужни на Великобритания, за да може да възстанови нормалните имунизационни нива в страната. В края на периода са отчетени над 12 000 случая на морбили, стотици хоспитализирани деца, много от които със сериозни усложнения.

Забележителното е, че въпреки това антиваксърските митове продължават да съществуват. Мащабът му се разширява заради търсещите сензации таблоиди, подкрепата от страна на знаменитости и най-вече – благодарение на социалните онлайн-мрежи.

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Заболели от морбили и в София | НА МОРЕТО21 са вече заболелите от морбили в България | НА МОРЕТОЗдравното министерство призова за спешна ваксинация срещу дребна шарка | НА МОРЕТО Recent comment authors