Как да се храним по време на бременност?

Как да се храним по време на бременност?

Италиански лекари изготвиха специален режим, който да предпази бъдещата майка от прекалено напълняване, без да се уврежда плодът.

СПОДЕЛИ

Вероятно няма млада майка, която да не е мечтала, след като роди, да възвърне веднага своята перфектна форма. Проблемът е, че магически пръчки не съществуват. Италиански лекари изготвиха специален режим, който да предпази бъдещата майка от прекалено напълняване, без да се уврежда плодът .
Диетичният режим на бременната не е сложен. През първите 3 месеца храненето е както обикновено плюс 200 допълнителни калории. Те се съдържат в чаша прясно мляко или бисквита. Последните 3 месеца обаче дневното меню трябва да достигне до 2000-2100 калории. Важното е храната да се приема в малки количества, но по-често. Традиционните три хранения на ден трябва да се разширят до 5 или 6. Половината от нужните калории трябва да бъдат доставени на организма чрез хляб, макаронени изделия и ориз. Останалата част се разпределя между прясно мляко, плодове, картофи и цвекло.
Най-малък процент трябва да бъдат месото, рибата, сиренето и яйцата. В никакъв случай бременната не бива да отказва последните храни, тъй като те са жизненоважни за плода.Разбира се, предложеният вариант може да се разнообразява според вкуса. Важното е да има витамини, които се намират в плодовете, зеленчуците и месото. Да не се пренебрегват млечните храни, тъй като са богати на минерални соли и калций, а те изграждат костната система на плода. Необходим за нервната система и мускулите на майката и бебето е фосфорът. Намира се в рибата и яйцата. Желязото (месо и зелени зеленчуци) се грижи за червените кръвни телца в организма.
Абсолютно забранени през 9-те месеца пък са мазните храни. Ако толкова горите от желание да хапнете нещо по-тлъсто или по-мазно, поне намалете количеството.Захарните храни също трябва да бъдат строго ограничени. Забравете сладкишите, сметаната, кремовете, сиропите и сладоледите, колкото и да ви се иска да хапнете точно това. Все пак веднъж месечно може да си позволите малко блокче шоколад. Не яжте в никакъв случай пържени храни, твърде тежки са за стомаха и черния дроб.
Алкохолът е абсолютно забранен.

Позволени храни

Месо, риба, яйца – съдържат протеини, нужни за растежа на плода.
Млечни храни – съдържат калций, протеини и полезни мазнини, нужни на бебето.
Зеленчуци, плодове, варива – богати на витамини и минерали, жизненоважни за плода. Техните влакна предпазват от запек.
Картофи, цвекло – съдържат амиди, захари, витамини, които предпазват от отоци през първите 3 месеца на бременността.
Хляб, макаронени изделия – предоставят енергия.
Растителни мазнини – необходими на стомаха и черния дроб.

Забранени храни

Консервирани храни – дори домашните съдържат химия, която е вредна за плода.
Пушени меса – могат да причинят токсоплазмоза, опасна за плода.
Пържени храни – съдържат мазнини, затрудняващи храносмилането.
Сметана, сладкиши – прекалено мазни и захарни.
Кашкавали – могат да предизвикат листериоза, опасна за плода.
Кремове, майонези – опасност от салмонела.
Алкохол – чрез кръвта достига до плода.
Газирани напитки – съдържат много захари и подуват стомаха.

avatar