Израел е “във война“ след палестинска атака с 5000 ракети (ВИДЕО)

Израел е “във война“ след палестинска атака с 5000 ракети (ВИДЕО)

СПОДЕЛИ

Палестинската ислямистка групировка “Хамас“ предприе в събота най-голямата атака срещу Израел от години, убивайки повече от 40 души при изненадващ ракетен обстрел, комбиниран с проникването на палестински бойци в израелски градове, съобщиха световните агенции. Израелски медии съобщават за най-малко 40 убити израелци, има данни и за убити палестински бойци. Ранените израелци са над 700 души. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че „Израел е във война“ и че ще победи, а врагът ще бъде наказан.

До момента се съобщава за 600 жертви от израелска страна, както и за над 2000 ранени. Задържани са и сто заложници, за чието спасяване се водят сражения.

Палестинската страна на свой ред съобщава за 370 загинали и и 2200 ранени от ответните израелски въздушни удари.

Междувременно като отговор на агресията израелската армия обяви, че започва Операция „Железни мечове“, която ще включва мащабни операции срещу Хамас в Южен Израел и в ивицата Газа.Паралелно с това са били привикани над 10 000 резервисти за активна служба.

Нападението на групировката Хамас срещу Израел вероятно ще доведе до масирано военно нахлуване в ивицата Газа и до по-широки последици, които ще надхвърлят границите на Близкия изток.

Ескалацията идва след затоплянето на отношенията между Израел и Саудитска Арабия, Иран поздрави палестинската атака.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняку се зарече властите в Тел Авив да извършат тоталва зачистка и да унищожат движението Хамас, използвайки всички възможни средства.

Министърът на отбраната на Израел обяви въвеждането на извънредно положение на цялата територия на страната.

Според официалната информация от Тел Авив към 22 часа българско време е възстановен контролът над повечето населени места, в които тази сутрин влязоха бойците от Хамас.

Междувременно израелски въздушен удар изравни със земята висока сграда в центъра на Газа, предаде Асошиейтед прес. В 14-етажната сграда живеели десетки семейства. Но в нея се помещавали и офиси, свързани с групировките „Хамас“ и „Ислямски джихад“. Израел предупредил жителите 10 минути преди да разруши сградата, която е била евакуирана.

„Над 5000 ракети бяха изстреляни от Ивицата Газа към Израел в събота“, каза въоръженото крило на Хамас, обявявайки, че е започнало „Операция Ал-Акса Потоп“, съобщи Франс прес.

След началото на палестинските ракетни удари стотици жители на североизточната част на ивицата Газа са започнали да напускат домовете си, съобщи Франс прес. Мъже, жени и деца, пренасящи лични вещи и одеяла се насочва към вътрешността на ивицата.

По-късно беше обявено, че израелската военна авиация е поразила цели на палестинското движение Хамас в ивицата Газа, предаде ДПА. Десетки бойни самолети са участвали в удара, заяви говорителка на израелската армия. Под прицел са били взети 17 военни съоръжения и 4 командни центъра на Хамас.

Израелците в районите около ивицата Газа са призовани да си стоят в домовете и да следват указанията на властите.

Какво представлява движението Хамас?

Хамас не признава Държавата Израел и е против договореностите от Осло между Израел и Организацията за освобождение на Палестина, постигнати в средата на 90-те години на миналия век.

Въоръженото крило на Хамас изпраща въоръжени нападатели и атентатори самоубийци на територията на Израел. Движението окачествява дейността на въоръженото си крило като „съпротива срещу израелската окупация“.

Хамас фигурира в списъците с терористични организации на Израел, САЩ, Европейския съюз, Канада, Египет и Япония.

Хамас е част от регионален съюз, в който участват още Иран, Сирия и шиитското движение „Хизбула“ в Ливан.

Предишните връзки между Саудитска Арабия и Израел стават все по-видими, тъй като някои от дълбоко вкоренените съперничества в Близкия изток бавно отстъпват място на прагматичните връзки в икономиката и сигурността. Саудитският престолонаследник и фактически лидер принц Мохамед бин Салман се стреми да ускори плановете си за преразглеждане на разчитащата на петрола икономика на Кралството, докато Израел има желание да надгради дипломатическите пробиви през 2020 г. с по-малките държави от Персийския залив, пише Bloomberg.

В продължение на десетилетия след основаването на Израел през 1948 г. Саудитска Арабия и нейните съседи от Персийския залив отбягват еврейската държава в знак на солидарност към палестинците, които преди това биват прогонени. Мисълта да се прави бизнес с Израел е анатема. Социологическите проучвания показват, че мнозинството от хора в Персийския залив се противопоставят на приемането на Израел като просто още една страна, което предполага, че събитията имат повече общо с дневния ред на автократичните управляващи елити, отколкото с коренна промяна в арабските възгледи.

avatar