Испания е новият баскетболен шампион на света

Испания е новият баскетболен шампион на света.

Това се случи след убедителна победа над Аржентина с 95:75 във финалния двубой на първенството в Китай.

Испанците не дадоха никакъв шанс на своя съперник и по категоричен начин спечелиха втората титла в своята история.

Първата бе през 2006-а, спечелена отново с категоричен успей (70:47), но над Гърция.

Днешният финал започна перфектно за „Ла Роха“.Преднина от 14:2 след само 3 минути игра.

Аржентинците бяха неузнаваеми на игрището, но страхотна серия на Брусино ги върна в мача и стопи разликата само на точка.

След това обаче испанците отново натрупаха преднина и се оттеглиха с 9 точки аванс в края на първата четвърт.

Тази преднина така и не бе стопена през целия мач. Тя дори продължаваше да се увеличава, достигайки 22 точки при 55:33 в третата част.

Чест прави на аржентинците, че в нито един момент не се предадоха и до края опитваха да се върнат в мача.

В последната част разликата бе стопена до 10 точки, но няколко грешки при стрелбата попречиха на Аржентина да мечтае за обрат.

Голямото разочарование за аржентинците днес бе Луис Скола. 39-годишната легенда, който прати родината си на финал с невероятната си игра, но днес не бе на познатото ниво.

Той вкара едва 8 точки, 6 от които дойдоха след наказателни удари.

Опитните играчи на Испания, начело с лидера Марк Гасол, отлично удържаха аванса си. Те играеха спокойно и нито за момент не трепнаха, стигайки до заслужения успех.