Има медикаменти, които не ни позволяват дългото стоене на плажа

Има медикаменти, които не ни позволяват дългото стоене на плажа

СПОДЕЛИ

Някои медикаменти усилват действието на слънчевите лъчи и хората, които ги приемат, трябва да се отнасят много внимателно към изпичането на плажа. Някои от тези лекарства са: хормоналните контрацептиви, обезболяващи на основата на ибупрофен, индометацин, диклофенак, селфонамиди, лекарства срещу алергии, т. нар. антихистаминови средства, диуретични препарати, антистатини, някои успокоителни, доста от медикаментите, които се изписват против депресия, тетрациклинови антибиотици.
Кардиолози и дерматолози отдавна предупреждават да се пазим от слънцето. Това означава да се отнасяме внимателно с излагането на слънчева светлина, а не да се крием още при първите лъчи. Ако ги приемаме дозирано, ще можем да извлечем само ползи.

Те имат бактерицидно действие и спомагат за натрупването на витамин Д, който е необходим за поддържането на нормалното състояние на костите и мускулите. Витамин Д се складира в организма ни месеци наред и може да ни осигури запаси за зимата.

Бактерицидното действие се проявява чрез облъчване с определена доза. Тогава се убиват патогенните микроорганизми.

Когато човек се намира в нормално физическо състояние т.нар. хелиотерапия е полезна за вегетативната нервна система за увеличаване на имунитета и повишаване на съпротивителните сили на организма срещу простуди и инфекции. Приемането на слънчевите лъчи дозирано се използва и като закаляващо средство.

Използва се успешно при доста кожни заболявания ­ например псориазис, бавно зарастващи рани, язви. Установено е също така, че е полезно да се правят слънчеви бани при розови или разноцветни лишеи. Слънцето е безценен приятел на хората със заболявания на опорно-двигателния апарат.

Излагането на слънце помага за стимулиране на на настроението и емоционалното състояние. Ежедневното излагане на слънце значително намалява нервното напрежение и се бори с депресията.

От съществено значение при слънчевите бани е съчетанието между температурата на въздуха, неговата влажност, вятъра и атмосферното налягане, както и от персоналната чувствителност към слънчевата радиация и общото здравословно състояние. Ще напомним, че най-доброто време за слънчеви бани е от 8 до 10-11 часа.

Вече не е препоръчително ранното сутрешно продължително излагане на слънце. Причината е изтъняването на озоновия слой и съответно увеличаването на интензивността на потока UV лъчи. Ако сте ранобудни и сте решили да отидете до брега, не лягайте, а се разхождайте с шапка, тъмни очила и леки дрехи.

С напредване на възрастта трябва да се правят по-рядко слънчеви бани, с по-кратка продължителност. Родителите също трябва да са особено внимателни към децата си. Недопустимо е да държите малко дете под палещите лъчи Те трябва да са задължително под чадър или козирка.

„Слънчева терапия“ не трябва да се прави при злокачествени заболявания, хипертония, кръвотечение, прогресираща форма на туберкулоза, функционални нарушения на нервната система, психични заболявания, повишена чувствителност към слънчевите лъчи.

avatar