Има ли рискове при инвитро процедурите и какви са те?

Има ли рискове при инвитро процедурите и какви са те?

СПОДЕЛИ

Инвитро процедурите носят надежда за много двойки, които се борят с безплодие, но като всяка медицинска интервенция, те също крият известни рискове както по време на, така и след процедурата. Ето какви са основните рискове, които трябва да се имат предвид:

Рискове по време на процедурата:

  1. Хормонална стимулация – Лечението с хормони, което стимулира яйчниците да произведат повече яйцеклетки, може да причини леки или по-сериозни странични ефекти. Някои жени усещат подуване на корема, гадене, раздразнителност или главоболие. По-рядко се развива синдром на овариална хиперстимулация (OHSS), при който яйчниците реагират прекалено бурно на лекарствата и това води до натрупване на течности в коремната кухина и белите дробове, което може да изисква лечение в болница.
  2. Пункция на яйцеклетки – Минимално инвазивната процедура, чрез която се изтеглят яйцеклетките, носи малък риск от кървене, инфекция или нараняване на съседни органи като пикочния мехур и червата. Тези рискове са редки, но винаги съществуват при такива медицински интервенции.
  3. Риск от многоплодна бременност – Поставянето на повече от един ембрион увеличава вероятността за близнаци или тризнаци. Макар да звучи като „двойно щастие“, многоплодната бременност крие по-големи рискове за майката и бебетата, като преждевременно раждане, ниско тегло на новородените и усложнения по време на бременността.

Рискове след процедурата:

  1. Извънматочна бременност – Има малък риск от извънматочна бременност, при която ембрионът се имплантира извън матката, обикновено във фалопиевата тръба. Това е сериозно състояние, което изисква незабавна медицинска намеса.
  2. Риск от спонтанен аборт – Макар и при инвитро бременностите рискът от спонтанен аборт да е сходен с този при естествено забременяване, жените над 35 години или тези с определени здравословни проблеми могат да бъдат изложени на по-висок риск.
  3. Физическа и емоционална тежест – След успешна инвитро процедура може да последва нормална бременност, но физическата и емоционална тежест, свързана с неуспешни опити или многократни процедури, може да остави дълготрайни последици. Неуспешните опити или загубата на бременност са трудни за справяне и могат да доведат до тревожност, депресия и стрес.
  4. Усложнения при раждането – В някои случаи инвитро бременностите водят до по-голяма вероятност от усложнения по време на раждането, включително нужда от цезарово сечение.

Въпреки тези рискове, инвитро процедурата е една от най-успешните методи за борба с безплодието и е помогнала на много двойки да се радват на свои деца. Важно е бъдещите родители да са информирани за възможните рискове и да работят в тясно сътрудничество със своя лекар, за да вземат най-доброто решение за тяхното семейство.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments