Грипът ще удари още в края на годината

Грипът ще удари още в края на годината

СПОДЕЛИ

Твърде вероятно е да има доста добре изразена грипна вълна към края на тази година. Това каза пред Радио Пловдив директорът на Националния център  по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова. По думите й в предходните две години грипната вълна е била възпрепятствана от нефармацевтичните мерки срещу COVID-19, като носенето на маски и спазването на дистанция, но сега те са оттеглени повсеместно.

Директорът на НЦЗПБ заяви, че противогрипна ваксина ще има по Националната програма за лица над 65-годишна възраст и в нея са включени вирусите, които са циркулирали в Южното полукълбо през първата половина на годината. „Грипът съвсем не е леко заболяване, има усложнения и известен процент смъртност, затова е важно тази рискова група да се ваксинира“, допълни тя.

По отношение на COVID-19 проф.  Христова каза, че една голяма част от населението се е срещнала с него и той протича по-леко. „Това е свързано и с вариант Омикрон, но и с обучението на нашата имунна система. По-вероятно е да се нароят нови варианти на Омикрон, който протича по-леко, а и имаме създаден имунитет, който действа кръстосано. Още повече, че имаме вече ваксини, които включват вариант Омикрон, които вече пристигат и те ще дават кръстосан имунитет за неговите подварианти“, каза още професор Христова.

Тя подчерта, че засега има слаб интерес към новите адаптирани ваксини за Омикрон, които ще се използват за бустерни дози. „Това е разбираемо, защото сме към края на вълната. Заболеваемостта пада и вече в повечето райони е 100 на 100 000 на 14 дневна база. Очакват се няколко месеца с ниска заболеваемост“, каза още проф. Христова

„Имайте предвид, че вирусът е респираторен. И със захлаждането на времето е твърде вероятно да се увеличи заболеваемостта, но никой не може да каже кога ще стане. Тогава вече ще бъде силно наложително поставянето на ваксините и съм сигурна, че ще се повиши този интерес към тях“, допълни тя.

Директорът на НЦЗПБ подчерта, че разликата при преболедуване на коронавируса зависи от имунитета на конкретния човек. „С ваксините целим да обучим имунната система така, че тя да реагира бързо при среща с вируса. Дори и да се зарази човек и имунната му система по някаква причина е отслабена, ако човекът е ваксиниран, тя все пак ще го защити и той ще изкара леко заболяването. Това вече е доказано със стотици хиляди проучвания“, каза тя.

Проф. Христова присъства на Юбилейния конгрес на Българската асоциация по клинична микробиология, който се провежда в Пловдив. На форума ще се дискутират новостите в микробиологичната и вирусологичната диагностика при инфекциите, насоки за превенция в очакване на поредната COVID-19 вълна, имунитет и имунна памет при инфекция със SARS-CoV-2 и след ваксинация.

avatar