Готвят забрана на продажбата на енергийни напитки на непълнолетни

Готвят забрана на продажбата на енергийни напитки на непълнолетни

СПОДЕЛИ

Продажбата на енергийни напитки на деца до 18-годишна възраст да бъде забранена. Това предвиждат промени в Закона за здравето, внесени от депутати от ПП-ДБ и ГЕРБ в парламента. Депутатите предлагат продажбата на енергийните напитки да е забранена наравно с тази на алкохол, цигари и други тютюневи изделия. Включително енергийни напитки да не се продават в магазините около детски градини и училища.

Консумацията на кофеинови енергийни напитки сред подрастващите е свързана с редица рискове за здравето, включително интоксикация с кофеин, затлъстяване и кариеси на зъбите. Освен това причиняват нернвост, замаяност, затруднена концентрация, безсъние, дехидратация и ускорен сърдечен ритъм. Сред най-опасните ефекти при предозиране с тях могат да бъдат сърдечно-съдови проблеми, гърчове и инсулти.

Именно тези рискове са мотивирали депутатите да внесат предложението за забрана продажбата на енергийни напитки на деца.

Енергийните напитки са безалкохолни напитки, масово представяни като доставящи “енергия”. Енергизиращият им ефект не се свързва с висока енергийна стойност, а със стимулиращо действие върху функциите на организма на включените в състава им биологично-активни вещества.

При консумация на две и повече напитки дневно, поради повишен прием чрез тях на кофеин в съчетание с други съставки със стимулиращ ефект са възможни неблагоприятни въздействия върху организма: повишена нервност, тревожност, тремор, безсъние, главоболие, сърцебиене, дихателни нарушения, ерозивни промени на лигавицата на стомашно-чревния тракт, дехидратация, вследствие на загуба на вода и соли от организма.

Комбинираният прием на енергийни напитки с алкохол и/ или наркотични вещества, крие значителен здравен риск, особено при млади хора, тъй като стимулиращия ефект на енергийните напитки маскира токсичното действие на алкохола и наркотичните вещества.

През 2009 г. Европейския орган по безопасност на храните представи своето становище относно две биологично активни вещества, често включвани в състава на енергийни напитки: таурин и d-глюкоронолактон.При висок прием тауринът е възможно да има неблагоприятни ефекти основно върху мозъчната дейност, а d-глюкоронолактонът върху дейността на бъбреците.

Експертите на Европейския орган по безопасност на храните считат, че установени остро настъпили здравни проблеми, включително и на фатални последици, се дължат на висока консумация на енергийни напитки (над 1400 мл дневно) при значително физическо натоварване, често и с консумация на алкохол и/ или наркотични вещества.

Седем американски семейства заведоха дела през 2019 година за причинена смърт на децата им от употребата на енергийни напитки. Причината за смъртта на децата е заради това, че сърцата им са излезли от ритъм. Тогава родителите подадоха иск срещу Агенцията за контрол върху храните и лекарствата в САЩ, защото тя е разрешила продажбата на тези енергийни напитки на деца, а всъщност ефектите са изключително тежки върху човешкия организъм.

През 2010-2011 година в САЩ са регистрирани 5 хил. случая на алкохолно отравяне, свързано с употребата на енергийни напитки, основно сред студенти. Към 2012 година във Франция, Германия и другите страни от ЕС, а така също и в Канада и Норвегия безалкохолните енергийни напитки се продават свободно в търговската мрежа. През декември 2010 година алкохолните енергийни напитки, съдържащи кофеин са изтеглени от продажба за цялата територия на САЩ след доказана вреда за здравето.

Проучване в България от края на 2010 г. на Националния център по обществено здраве и анализи за храненето на учениците от 1 до 12-ти клас в България показва, че значителна част от децата, особено момчетата над 10 годишна възраст консумират често и значителни количества енергийни напитки.

От децата от 1-ви до 4-ти клас 5.7% консумират 5 пъти и по-често енергийни напитки, като 4.7% от момчетата на тази възраст пият повече от веднъж дневно енергийни напитки. Децата в 5-7 клас имат по-голяма честота на консумация – 19% от тях пият 5 пъти и повече седмично енергийни напитки, а децата в гимназиалния курс са с най-висока честота на употреба на тези напитки – 20.8%.

Особено голяма е консумацията в тази възраст при момчетата – 24.5% от изследваните ученици консумират повече от 5 пъти седмично енергийни напитки, а 9.1% от тях пият такива напитки повече от веднъж дневно.

avatar