Днес се навършват 142 години от рождението на доктор Стамен Григоров – откривателят на Лактобацилус булгарикус. Това е бактерията отговорна за производството на киселото мляко, още познато по целия свят като йогурт. По този случай днес на търсачката на онлайн гиганта Гугъл има тематична илюстрация изобразяваща Стамен и съдове с всеизвестното кисело мляко.
Стамен Григовор е роден в село Студен извор, Трънско през 1878 година. Завършва гимназия в София. Следва „Естествени науки“ в Монпелие. Малко след като микробиологът се оженил, той напуснал дома си в България, за да се заеме като научен сътрудник в Медицинския университет в Женева в Швейцария. Той взел със себе си глинен съд от домашното българско кисело мляко на новата си жена.
По това време киселото мляко е основен продукт в България и това е така от векове. Жените правели собствено кисело мляко у дома, в глинени съдове като този, който г-жа Григорова изпратила в Швейцария с новия си съпруг. В началото на 20-ти век някои изследователи започват да правят впечатляващи твърдения за ползите за здравето на киселото мляко. Това предизвика любопитството на Григоров и той намазал малко кисело мляко върху микроскоп, за да го разгледа по-отблизо. След известно време взиране в микроскопа, Григоров идентифицирал пръчковидната бактерия, която е превърнала млякото в кисело мляко. Бактерията, която влязла в историята и е променила цяла национална индустрия.
Благодарение на Лактобацилус булгарикус киселото мляко е естествен пробиотик, който има благотворно влияние върху човека.
Един от първите пробиотици в света е разработен от проф. Никола Александров през 80-те години на ХХ век в България именно на базата на Лактобацилус булгарикус.
В родното село на д-р Стамен Григоров – Студен извор, е създаден Музей на киселото мляко.