Газовите запаси в Европа са на привършване

Газовите запаси в Европа са на привършване

СПОДЕЛИ

Европейските страни вече са изтеглили над 70% от природния газ, нагнетен през летния сезон в подземните газохранилища в региона, като запасите от синьо гориво са достигнали исторически ниски нива от под 30%. Това, съобщи Газпром в официалния телеграм канал , цитиран от Риа Новости и money.bg.

По-рано в коментар за РИА Новости експерти отбелязаха, че при умерено мразовито време европейските потребители трябва да имат достатъчно газ, но при тежки студове могат да започнат прекъсвания на доставките. Ако темпът на изтегляне продължи, тогава до март-април съоръженията на UGS ще бъдат запълнени на рекордно ниско ниво.

По данни на Gas Infrastructure Europe към 22 януари обемът на активния газ в европейските подземни хранилища е с 26% (с 14,9 милиарда кубически метра) по-малко спрямо миналогодишното ниво по същото време. Това означава, че повече от 70% от обема газ, нагнетен през летния сезон, вече е изразходен.

От „Газпром“ посочват, че към 22 януари изтегленият газ е достигнал 71,8%, или 34,3 милиарда кубически метра. Запасите вече са с 1,85 милиарда кубически метра по-малко от минималния показател за тази дата, откакто се правят измервания.

Редица страни от ЕС от септември до декември 2021 г. обвиниха Газпром в ограничаване на доставките на газ за ЕС в период на пикови цени на енергията, вярвайки, че руският доставчик, който покрива около 40% от нуждите на ЕС от газ, манипулира европейските цени.

Нито Газпром, нито Русия са виновни за енергийната криза в Европа, заяви преди седмица вицепремиерът на Русия Александър Новак ,цитиран от ТАСС.

Новак подчерта, че развитието на енергийната криза в Европа е повлияно от дългата зима, която наложи добива на значителни обеми газ от подземните газови хранилища (ПГС) в Европа. Освен това световната икономика започна да се възстановява, а втечненият газ, предимно от САЩ, отиде на азиатските пазари, добави тогава вицепремиерът.

Невъзможно е да се наруши изпълнението на проекта „Северен поток 2“, каза вицепремиерът Александър Новак в интервю за РБК в края на декември . Според Новак, въпреки твърденията на ръководството на украинския Нафтогаз, че газопроводът противоречи на европейската енергийна политика, изграждането на „всякаква инфраструктура в дългосрочен план“ ще бъде от полза за Европа, като създаде алтернативни възможности за доставки на енергия. Той заяви, че европейските потребители се интересуват от реализацията на „Северен поток 2“.

„Винаги сме отбелязвали, че това е икономически проект, а не политически“, каза Новак.

avatar