Европейският съюз с пътна карта за постепенна отмяна на мерките

Европейският съюз с пътна карта за постепенна отмяна на мерките

СПОДЕЛИ
Снимка:Getty Images

Еврокомисията представи днес Европейска пътна карта за прекратяването на карантината, наложена заради пандемията с коронавируса. Картата е изработена с помощта на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Това не е сигнал, че мерките могат да бъдат отменени сега, но е рамка, изтъкна председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя допълни, че Брюксел препоръчва постепенен подход.

Основните принципи на европейската пътна карта:

Подбирането на подходящия момент е от основно значение. При преценката дали е настъпил моментът да се започне разхлабване на мерките следва да се прилагат следните критерии:

епидемиологични критерии;

наличие на достатъчен капацитет на системите за здравеопазване;

подходящ капацитет за наблюдение.

·         Нуждаем се от европейски подход. Въпреки че моментът и условията за отмяна на противоепидемичните мерки се различават в отделните държави членки, ние се нуждаем от обща рамка, която да се основава на:

достиженията на науката с фокус върху общественото здраве;

координация между държавите членки;

уважение и солидарност.

·         Поетапната отмяна на изолацията в домашни условия изисква съпътстващи мерки, сред които:

събиране на хармонизирани данни и разработване на надеждна система за докладване и проследяване на лицата, между които е имало контакт;

увеличаване на капацитета за тестване и хармонизиране на методиките за тестване;

увеличаване на капацитета и устойчивостта на националните системи за здравеопазване;

по-нататъшно укрепване на капацитета за осигуряване на медицинско оборудване и лични предпазни средства;

разработване на безопасни и ефективни лечения и лекарства.

Постепенната отмяна на противоепидемичните мерки следва да бъде съпътствана от стратегическо планиране на възстановяването с цел съживяване на икономиката и продължаване на курса към устойчив растеж. Това включва създаване на условия за двойния преход към по-екологично и цифрово общество и извличане на всички поуки от настоящата криза във връзка с готовността и устойчивостта на ЕС. За тази цел Комисията ще разработи план за възстановяване въз основа на преработено предложение за следващия дългосрочен бюджет на ЕС (многогодишната финансова рамка) и на актуализираната работна програма на Комисията за 2020 г.

avatar