Петролът поевтинява след рекордното производство в Саудитска Арабия.Цените отбелязаха най-големия спад от 1991 г. насам при началото на войната в Персийския залив, както и най-ниската цена от 12 февруари 2016 г.
В понеделник сортът „Брент“ падна от 45 долара за барел на 31.52 долара за барел, а американският лек петрол West Texas Intermediate слезе до 30 долара за барел. Майските фючърси за „Брент“ се спускаха до 33.55 долара за барел.
„Блумбърг“ и „Ройтерс“ отбелязват, че причина за провала на преговорите по намаляване на добива е несъгласието на Русия за неговото по-нататъшно съкращаване. Москва не възразяваше да се продължат досегашните договорености, но се обяви против въвеждането на допълнителни ограничения.
От началото на 2020 г. петролът е загубил около 20 процента от стойността си. Подобна динамика е свързана с разпространението на коронавируса, който се очаква сериозно да забави световната икономика.
Главно три държави определят цената на суровия петрол. Трите заедно произвеждат 40 процента от добивания по цял свят петрол. На първо място са САЩ, които посредством фракинга се превърнаха в най-големия производител на петрол през изминалите години. На второ място е Русия, следвана от Саудитска Арабия. И трите държави имат различни интереси, което прави много трудно прогнозирането за развитието на петролния пазар.