Европейската комисия предложи във вторник на страните членки да наложат нов пакет санкции срещу Русия.
Новите ограничения предвиждат забрана за вноса на руски въглища, пълна забрана за транзакции от четири руски банки, затваряне на европейските пристанища за руски кораби, забрана руски компании да участват в обществени поръчки в ЕС, както и допълнителни ограничения върху износа за Русия на високотехнологични продукти и разширяване на списъка на санкционираните руски граждани.
Две от големите руски банки – „Сбербанк“ и „Газпромбанк“, все още не са изключени от системата SWIFT заради продължаващия внос на природен газ.
Европейските пристанища ще бъдат затворени за руски плавателни съдове, с изключение на транспортиращите земеделски и хранителни продукти, хуманитарна помощ и енергия. Предлага се забрана за руски и беларуски автомобилни превозвачи.
Комисията също така предложи набор от нови забрани за износ на стойност 10 милиарда евро, за да засегнат сектори, в които Русия се счита за „уязвима“, като квантови компютри, полупроводници и чувствителни машини. В същото време новите забрани за внос на стойност 5,5 милиарда евро ще бъдат насочени към дървесина, цимент, морски дарове и алкохол.
Новите мерки изискват одобрението на всички 27 страни членки с единодушие.
САЩ ще обявят нови санкции срещу Русия в сряда в координация с Групата от 7-те държави и Европейския съюз,съобщи CNN.
Очакваните санкции идват, след като Министерството на финансите на САЩ обяви, че повече няма да позволява на Русия да изплаща дълга си с долари, съхранявани в американски банки. Докато Вашингтон наложи санкции на руската централна банка, замразявайки чуждестранната им валута в американски банки, Министерството на финансите преди това позволи на Русия да използва тези резерви за изплащане на дълга си.
Аграрна продукция и храни все още ще може да се доставят в ЕС с руски кораби, но днес президентът Владимир Путин предупреди руския бизнес и власти „внимателно да следят параметрите на износа към страни, които водят към нас явно враждебна политика“. Това се възприема като сигнал, че самата Русия може да започне да ограничава износа си на продоволствие към ЕС, включително за да задоволи собствените си нужди в ситуацията на дълбока изолация от световния пазар.