Екокатастрофа грози Камен бряг ако заседналият кораб не бъде освободен /СНИМКИ и...

Екокатастрофа грози Камен бряг ако заседналият кораб не бъде освободен /СНИМКИ и ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Вече шести ден корабът „Вера Су“ е заседнал до скалите на Камен бряг с целия си товар на борда. Към момента предварително планираната операция по разтоварването е отложена, като се търсят други алтернативни варианти съдът да бъде освободен от товара и да бъде изтеглен на безопасно разстояние от скалите.

Гражданското сдружение „Да запазим Корал“ изрази в страницата си във фейсбук опасения относно инцидента с кораба Vera Su, заседнал на Яйлата.

Корабът е заседнал точно в 4:13 часа на 20 септември. От „Да запазим Корал“публикуваха траекторията на кораба преди да заседне, която според тях повдига много въпроси, включително и къде са били “отговорните институции”, “контролиращи”  трафика в Черно море, за да не предупредят кораба при вида на този курс.

Публикуват се и снимки от 22 септември 10:35 часа като се посочва, че от тях ясно се вижда, че корабът има няколко пробойни, от които има разлив неизвестно на какво.

„Най-вероятно е от товара на кораба, а вече 4 денонощия ни лъжат, че няма такова нещо“, заявяват от гражданското сдружение.

На кораба има 3300 тона азотен тор урея /Карбамид /.То органично съединение, краен продукт на обмяната на веществата при много животни, получен при разграждането на азотните съединения.Поради високото си съдържание на азот (46%) и сравнително по-ниските транспортни разходи, карбамидът е най-значимият азотен тор в световен мащаб.

Публикувани са и две публични SAR сателитни снимки от 20 септември, съответно 3 часа и 15 часа след инцидента. И на двете сателитни снимки се вижда, най-вероятно замърсяване.

Снимки:ДА ЗАПАЗИМ КОРАЛ

„Защо изобщо съществуват тези безсмислени институции? Защо лъжат и прикриват истината? Защо изминаха четири денонощия в бездействие и дезинформация? Ние от “Да запазим Корал” искаме незабавни отговори на всички тези въпроси. С истината, а не с някакви измислици, както досега“, заявяват от сдружението. Те са категорични, че в района има разлив от кораба.

Очаква се рязко влошаване на хидрометеорологичната обстановка в района в идните дни, което е потенциална опасност както за кораба, товара, така и за екипажа.

Макар властите да твърдят, че евентуално допускане на по-сериозна катастрофа и попадане на товара му в морската среда да не представлява опасност за околната среда, проверки в научни доклади установиха, че всъщност няма конкретни доказателства зад подобни заявки. Попадането на този вид товар в морската среда води до засилен растеж на фитопланктона, но последиците може да са паryбни за местообитанията в района. Според доклад на ЕС от 2010 г., подобно „наторяване“ може да стане причина за промяна на състава на видовете в района, както и да създаде мъртва зона,пише специализираното идание Maritime.bg .

Учени от Института по океанология при БАН вече предупредиха, че гибелта на кораба може да предизвика сериозно химическо замърсяване, което да бъде разпространено южно от кораба, достигайки дори района на Варна.
Замърсяването с урея може да предизвика произвеждане на токсин от фитопланктона,според изследване от 2008 година.

Общоизвестен факт е, че една от главните причини за еутрофикацията в Черно море е торенето в земеделието.
Уреята е единственият химикал, който увеличава производството на токсини от фитопланктона, откриват учени от Университета на Калифорния. Произведеният токсин е опасен за всички морски обитатели, вкл ючително за птиците.

Натрупването на токсини, произведени от фитопланктона при химическо замърсяване с урея, достигнали рибата представлява потенциална опасност и за хората при нейния улов и последваща консумация,според научни доклади.

avatar