Дунав мост става на 66 години

Дунав мост става на 66 години

СПОДЕЛИ

На днешната дата 20 юни през 1954 г. официално е открит Дунав мост между Русе и Гюргево, наричан Моста на дружбата, съобщава БНТ.

„Не съм предполагала, че вече на съзнателна възраст, това съоръжение ще „присъства“ почти ежедневно в живота ми, в работата ми. А докато имам отношение към трансграничното сътрудничество, ще настоявам и ще лобирам за втори такъв, както и за редовна автобусна линия между нашите два града. Дано ги дочакам“, коментира Лили Ганчева от Асоциация „Еврорегион – Данубиус“, която подпомага трансграничното сътрудничество между окръг Гюргево и област Русе.

Мостът на дружбата, за времето си е най-големият комбиниран мост в Европа. Той разполага с железопътна линия и двупосочно платно за автомобилен трафик с по една лента във всяка посока. Построен е за 2 години и половина от България и Румъния в сътрудничество с тогавашния СССР. Архитектурата на моста е на архитект Георги Овчаров, а художественото оформление, включващо порталите на българския и румънския бряг, както и орловите глави по неговата дължина, са дело на украинския скулптор Михайло Парашчук.

Политическото решение за изграждането на моста се взема в средата на 1951 страните, когато страните членки на СИВ подписват в Москва протокол за построяване на „Мост на дружбата над река Дунав”. През декември същата година Съветският съюз подписва специално споразумение за участие в строителството на моста като страна, ангажирала се с неговото проектно, технологично и финансово осигуряване.

Въпреки откритият през 2013 г. Дунав мост 2 при Видин – Калафат, съоръжението при Русе продължава да е по-предпочитано за основния трафик между България и Румъния. Средно на година през него преминават над 700 000 превозни средства само в едната посока. Опашките от тирове са ежедневие и недоволството на живущите в близост до моста от този факт расте, като те настояват за подобряване на организацията на движение и изграждане на нов мост в района.

avatar