Най-удачният период за поставяне на противогрипна ваксина е от края на септември до средата на октомври.
Това препоръча доцент Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, в ефира на предаването „Денят започва в неделя“ по БНТ. Според него тази година ваксините се подготвят по обичайния начин – въз основа на опита от южното полукълбо, където зимата вече е преминала.
„Не очаквам големи изненади през зимата. Ситуацията е нормална и очакваме обичайна грипна епидемия“, сподели доц. Кунчев.
Той също така засегна актуалната тема за продължаващите случаи на COVID-19. По думите му, ковидът вече се е превърнал в рутинен вирус, който циркулира без да води до тежки последици. „Болниците не се пълнят, а и не умират масово хора. Ваксините за COVID-19 се препоръчват основно за възрастни хора, малки деца и лица с хронични заболявания. За останалите, ваксината не е задължителна“, обясни той.
По отношение на западнонилската треска, доц. Кунчев подчерта, че няма повод за притеснение, тъй като болестта не се предава директно от човек на човек, а чрез животни и ухапвания от комари. С настъпването на по-студеното време, случаите на западнонилска треска се очаква да намалеят.
Държавният здравен инспектор коментира и нивото на задължителната имунизация в България. Според него, за да се постигне ефективен колективен имунитет срещу болести, за които има ваксина, е необходимо над 95% от населението да бъде имунизирано. „Всичко под този процент е компромис“, допълни Кунчев. Той даде пример с Румъния, където наскоро избухна епидемия от морбили, заразила около 20 000 деца, като 20 от тях са починали. „Не трябва да допускаме подобен сценарий в България“, заключи той.