Една година след първия им експеримент, 15 мъже и жени на възраст между 27 и 59 години отново се изолират за 40 дни, предаде „Франс прес“.
В пещерния мрак в Ариеж в югозападната част на Франция участниците в проекта няма да имат представа за времето и ще тестват своите възможности в името на науката.
Доброволците трябва да изпитат способността на човека да се адаптира при загуба на пространствено-времеви ориентири. Тестовете ще бъдат полезни във връзка със самоизолацията, наложена от пандемията, твърди ръководителят на мисията Кристиан Кло.
„При екстремни условия и при новия начин на живот ние не знаехме как бихме реагирали на тези промени„, изтъква Кло, който е и основател на Института за човешка адаптация.
Проектът е кръстен „Дийп тайм“. Без часовници, без телефони, без естествена светлина, 7 жени и 7 мъже, плюс самият Кристиан Кло, ще трябва да свикнат със студа (12 градуса по Целзий) и влагата (95%). В пещерата Ломбрив на участниците в експеримента ще се наложи да произвеждат собствено електричество с генератори на педали и да черпят питейната си вода от 45 метра дълбочина. Доброволците ще бъдат оборудвани със специални сензори, което ще позволи на специалисти дистанционно да проследят тяхното състояние.