Ключовите промени в Закона за енергетиката бяха приети на първо четене от ресорна комисия днес. Въпреки забележките към него законопроектът беше подкрепен от 11 депутати, 7 бяха против, нямаше въздържали се.
Текстовете станаха обект на значителни критики от страната на много експерти, синдикати и организации и получиха много поправки и становища от заинтересованите страни. Една от критиките дойде именно от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която е пряко засегната от промените и изрази свое становище.
Забележките тепърва ще бъдат обсъждани и изчиствани между двете четения на законопроекта, внесен от Министерски съвет вчера.
По време на енергийната комисия днес председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че ресорното министерство е съгласно с критиките на регулатора и има прозорец от 9 месеца, в който КЕВР заедно с МЕ ще намерят най-щадящия вариант за битовите потребители.
Опасенията на КЕВР бяха, че ако промените бъдат приети в сегашния им вид ще доведат до значително повишаване на цената на тока още от 1 януари. Последният вариант на законопроекта обаче изчиства някои от забележките и според Иванов това ще гарантира, че до края на регулаторния период, 30 юни 2024 г., цената на електрическата енергия няма да бъде променяна.
Държавата трябва ясно да успокои битовите потребители, че до 30 юни 2024 г. цената на електрическата енергия няма да бъде променяна, каза той. По думите му цената на тока се вдигна на годишна база с по-малко от 4% и това е поносимо предвид сегашните нива на инфлация.
С настоящия законопроект се предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия до края на 2023 г. при запазване на битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. В предвидените изменения и допълнения се прекратява ролята на обществения доставчик на „Национална електрическа компания” (НЕК) и се премахват квотите на производители за регулирания пазар. В законопроекта е предвидено крайните снабдители на енергия, като доставчици на универсална услуга, да са задължени да снабдяват битовите клиенти и те да не са задължени да сменят своя доставчик. По време на преходния период крайните снабдители ще снабдяват битови крайни клиенти по регулирани цени.
Насърчават се крайните доставчици, които снабдяват битови клиенти, да закупуват част от нужната им енергия от нискоемисионни източници на организирани търгове по дългосрочни договори, ползващи публична подкрепа под формата на финансови гаранции или разлики, с оглед на хеджиране на риска и осигуряване защита от нестабилност на цените на пазара на електрическа енергия на битовите потребители (каквато ползват и в момента).
Като общо правило е предвидена възможност за компенсиране на битовите клиенти за разходите за закупуване на електрическа енергия в рамките на регулаторния процес за периода до 2026 г.