Днес е Архангеловата задушница. Тя е позната още и като мъжка, се отбелязва в първата събота преди Архангеловден – защото събота е отредена за ден на покойниците.
Тя се отличава от другите по това, че на нея отдаваме почит и към загиналите за освобождението на България хайдути, революционери и воини. Затова се нарича още и Мъжка задушница.
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки, почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво – правило се три кръга по края на гроба.
На Архангелова задушница се правят общи трапези. Наричана още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите „Бог да прости“. Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.
Правят се помени или наричани още – раздавки или подавки. Раздава се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на други хора около съседните гробове, дори на непознати.
В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хлябът и виното – за спомен на Христовата жертва за нас.