Димитровден– какво знаем и какво не за празника?

Димитровден– какво знаем и какво не за празника?

СПОДЕЛИ

На 26 октомври православните християни почитат свети Димитър Солунски.

На този ден имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димитра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита.

Димитър е българско мъжко име с гръцки произход. Гръцкият първообраз Δημήτριος води началото си от античната богиня Деметра. Поради известността на раннохристиянския светец Свети Димитър името е широко разпространено, в различни варианти, в православните страни.

Формата „Димитър“ се среща само в България. Във връзка с намерените светилища на бог Митра в България възможен е и втори произход на името Димитър – „Ди Митра“ – посветен на бог Митра.

За вярващите св. Димитър е несъмнено грък, който е роден и е пострадал мъченически за Христос в Солун – мястото, където се прославя и става прочут в целия християнски свят. Същевременно той е дълбоко свързан и с българската история, а затова и почитта му в България е не по-малко разпространена, отколкото в Гърция.

Великомъченик Димитрий Солунски-Мироточец е живял през ІІІ в. Той бил син на градоначалника на Солун и след неговата смърт поел поста му. Светецът открито изповядвал християнската вяра по време, когато имало жестоки гонения срещу християните. Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца.

Мощите на Св. Димитър в солунската базилика

Днес мощите на Свети Димитрий се съхраняват в едноименната базилика в Солун, издигната на лобното му мястото, а светецът се почита като покровител на Солун. В деня на неговата памет в града се стичат поклонници от цял свят.

Църквата Свети Димитър в Солун

В иконографията Свети Димитър се изобразява като светец воин. В ранните иконографски типове обикновено е представен в допоясно изображение, или в иконите от царския ред на иконостаса – седящ на трон.

В много български икони неговото копие пронизва Василий II Българоубиец или турчин.

В гръцката иконография често жертвата е българският цар Калоян, тъй като гръцките православни вярват, че именно Свети Димитър е спасил Солун през 1207 убивайки българския цар Калоян, който бил обсадил града, в Русия – татарин, т.е. формално злото се асоциира с някой, който конкретно го олицетворява в някакъв исторически етап и среда.

През 1207 г. цар Калоян се отправя с голяма армия към Солун и обсажда града. В хода на обсадата обаче царят умира. За смъртта му съществуват различни хипотези: за естествена смърт или че е убит от първия си военачалник – куманския войвода Манастър. Възможно е също Калоян да става жертва на заговор, в който участва и съпругата му, куманката Анна-Анисия (Целгуба).

Cърквата “Св. Димитър” – Велико Търново

По време на Втората българска държава Свети Димитър е сред най-почитаните светци и най-вече в столицата Търново. Първите Асеневци смятат Свети Димитър за свой покровител.

Култът към светеца в славянска среда първоначално се свързва с родените в Солун първосветци Кирил и Методий, а по-късно, по време на Второто българско царство през ХІІІ в., той прераства в специфичен култ към градозащитник и при българите.

При възстановяването на Българската държава в края на ХІІ в. изборът на солунския светец за покровител на столицата Търново е целял да покаже възхода на дълго потъпкваната българска държавна идея и е в синхрон с тенденцията да се се обединят западните и източните български земи при подновяването на държавата. За да подчертаят покровителството на св. Димитър над Царството и неговата престолнина, българските владетели изобразяват великомъченика на монети и печати.

В какво са вярвали нашите предци за Димитровден?

Българите са вярвали, че първият сняг може да се очаква по Димитровден. Вярва се, че се сипе направо от дългата бяла брада на светеца.
Каквото е времето на Димитровден, такова ще е и на Гергьовден.
Каквото е времето на Димитровден, такова ще е и на Коледа.
Ако вали на Димитровден, ще вали на всеки празничен ден през годината.
Ако листата опадат от дърветата преди празника – зимата ще започне рано, ако не – има още време до нея.
Ако падне сняг и луната е в първата си четвъртина или в последната, зимата ще е мека.
Ако до Димитровден не падне дъжд, ще има слабо плодородие през следващата година.
Ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще са пълни с мед.
Ако луната е празна, зимата ще е мека и храните няма да измръзнат. Пълнолунието на този ден показва зла зима.
Ако животните лежат разпръснати в кошарата – зимата ще е мека, ако се скупчват на едно място – ще е студена, с голям сняг.
Ако кравата се оближе отпред – зимата ще е скоро, ако се оближе отзад – няма време до нея.

Характерни ястия за Димитровден

Приготвял се е курбан от овче месо, яхния от пиле и пита с ябълка. Яхния от петел се прави, когато именникът е мъж, и от кокошка – когато е жена. Приготвят се също овнешки гювеч, печени ябълки, рачел (сгъстен сироп от плод с високо съдържание на захар) , тиква, пестил ( варени сливи и след това изсушени на дълги ивици), варена царевица.



avatar