Депутатите окончателно забраниха да се строи на 500 м зад Корал, Иракли...

Депутатите окончателно забраниха да се строи на 500 м зад Корал, Иракли и Карадере

СПОДЕЛИ
Снимка:Фейсбук/ Да запазим Корал

Парламентът прие окончателно промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие за второ четене, с които се гарантира възпрепятстване на бъдещо строителство на ивица с широчина 500 м от границите на морските плажове за природосъобразен туризъм – “Иракли”, “Бяла-Карадере” и “Корал”.

Законопроектът е с вносители Кирил Петков (Продължаваме промяната – Демократична България), Бойко Борисов (ГЕРБ-СДС), и Делян Пеевски (ДПС).

С приетите разпоредби се определя зона „А“ – ивица от 500 метра от границите на морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал, на чиято територия се забраняват строителството на сгради и съоръжения, включително допълващо застрояване; строителството и поставянето на огради, независимо от техния вид, форма, височина и материал върху подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни; поставянето на рекламни и монументално декоративни елементи и моделиране на заварения ландшафт. 

В зона „А“, извън територията на морските плажове, в територията, попадаща в ивицата с широчина 500 метра от границата на морските плажове за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла-Карадере и Корал, се разрешават: поставяне на елементи на градското обзавеждане – пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, преместваеми тоалетни, чешми и указателни табели по реда на наредбата от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, извършване на специализирани дейности на съществуващи, археологични обекти, с изключение на археологически проучвания; извършване на изследвания, свързани  с опазване на околната среда; изграждане на елементи на техническата инфраструктура – публична държавна или публична общинска собственост, гласува още парламентът. 

Според приетите разпоредби, който наруши целостта, увреди или заравни подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни, попадащи в границата на зона А, зона Б или урбанизираните територии на населените места, след границата на зона А – се наказва с глоба от 10 до 30 хиляди лева или имуществена санкция от 50 до 100 хиляди лева. Кирил Петков обясни, че по този начин се гарантира запазване на дюните за цялото Черноморие, не само за трите плажа и това е една голяма стъпка напред. /БТА

avatar