Всеки, който подаде сигнал до НАП за укриване на данъци да получава 10% от допълнителните приходи за бюджета, събрани поради разкритията.
Това предлага финансовото министерство с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, обявени за обществено обсъждане,съобщава „24 часа„.
Въпреки, че укриването на данъци и задължителни осигурителни вноски е проблем на всички развити икономики, този проблем е особено значим и за България, където събираемостта на тези публични вземания все още не е на необходимите нива, затова ще се използват всички позволени от закона средства за повишаването и, се казва в мотивите на вносителите.
Експертите на Асен Василев съобщават, че такава уредба има в редица държави, като най-пълна е в САЩ и Великобритания. Практиката е показала, че най-често това са служители или партньори на нарушителя, които разполагат с вътрешна информация и достъп до информация и документи.
Конкретно този финансов стимул се предлага за хората, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на данъчната администрация, за дължими, но недекларирани данъци или осигуровки. Предвижда се размерът на възнаграждението да е 10 на сто от допълнителните приходи за бюджета, събрани в резултат на тези разкрития.
За да се приложи това, има определени изисквания – необходимо е тя да съдържа конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. По този начин се гарантира, че няма да се стигне до злоупотреба с подаване на неконкретизирани и повърхностни сигнали с цел материална облага, посочват от ведомството на Асен Василев.
Освен това в резултат на този сигнал в бюджета трябва да са постъпили поне 3 хил. лв. По този начин ще се предотврати подаването на информация с цел решаване на междуличностни конфликти, смята вносителят.
Промените в данъчните закони обичайно се правят при подготовката на бюджета за следващата година. Приемането им обаче не може да се очаква през октомври заради това, че депутатите излизат във ваканция до 6 ноември заради предстоящите местни избори. Проектите са отворени за обществено обсъждане до 26 октомври.