Часовникът на Бургас и неговата история /СНИМКИ/

Часовникът на Бургас и неговата история /СНИМКИ/

СПОДЕЛИ

Един от безспорните символи на Бургас е Часовникът,но малцина знаят,че историята му преплита превратности и човешки съдби.
Всичко започва в началото на миналия век, когато двамата инженери Георги Марков и Ангел Гюзелев следват в Европа. Те решават да намерят часовник, който да бъде поставен на важно място в града, където ще отмерва времето. Годината е 1936-та. Двамата се свързват с фирма, от която купуват часовник за Бургас. Той е марка „Фаваж“ с троен циферблат и е доставен от Швейцария.
След като е доставен в Бургас, Часовникът е монтиран на сградата на старата община.

Там той отмерва времето в продължение на няколко години. По-късно е преместен на противоположната страна на улицата. Задвижва се чрез електрически импулси, които се предават по въздушна кабелна линия от часовник-майка. Днес това място се намира на ъгъла на улиците „Александровска“ и „Богориди“,където е имало ъглова сграда. На това място Часовникът остава до 60-те години на миналия век. Според някои сведения през 1963 година той е свален и е захвърлен в мазето на сегашната териториална дирекция „Приморие“, която се намира на ул. „Александровска“.

Емблемата на Бургас е спасена благодарение на страстта на един бургазлия към часовниците. Днес той е на 82 години и се казва Стефан Николов. В личната си колекция има повече от 450 старинни часовници.
През 1993 година именно той дава на Часовника нов живот. Изважда го от мазето и се заема с реставрацията му. Оказва се, че старата красива чугунена конструкция, на която е стоял Часовникът, е изгубена безвъзвратно. Незнайно кога тя е предадена за старо желязо и е претопена. Това се оказва друго предизвикателство за Стефан Николов. С помощта на художника Кольо Кехайов правят нова конструкция. Тя е произведена в завод „Спартак“, елементите й са от алуминий, което не позволява да бъдат заварявани.

Затова Николов използва специални сглобки, за да събере конструкцията. Целият процес продължава 7 месеца. Конструкцията е триъгълна и на всяка от страните има часовник, който гледа към различна улица.
Оказва се още, че е изчезнал и часовникът-майка, от който се подават импулсите за отмерване на времето. Стефан Николов се свързва с фирми от Швейцария, за да осигури ново устройство. След като разбира, че то ще струва скъпо, сам изработва апарат, който подава импулсите към циферблатите на трите пилона.

Днес Часовникът е място за срещи, а през годините около него са се случили много интересни истории.
Освен новите пилони и циферблатите, всички части на този символ на Бургас са оригинални.
В близкото минало немалко сгради в Бургас са имали красиви часовници. Един от най-ценните е украсявал фасадата на някогашния магазин „Торино“. Той се е намирал в района между улиците „Александровска“ и „Граф Игнатиев“ и е бил златен.

Виж още :Уникално видео показва Бургас през 70-те

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Демонтираха часовника в центъра на Бургас /СНИМКИ/ | НА МОРЕТОРемонтират Часовника в центъра на Бургас | НА МОРЕТОЧасовникът в Бургас ще заработи с нов механизъм | НА МОРЕТО Recent comment authors