Бюджет 2023: Правителството дава 25% повече пари на общините (ВИДЕО)

Бюджет 2023: Правителството дава 25% повече пари на общините (ВИДЕО)

СПОДЕЛИ

Близо 7 млрд. лв. общ бюджет за общините предвижда проектът за държавен бюджет за 2023 г., който се подготвя в момента. Увеличението е с почти 25% в сравнение с миналата година. Това съобщи министър-председателят акад. Николай Денков пред кметове от цялата страна на конференция на Националното сдружение на общините в Република България.

Със 130 млн. лв. ще бъде повишена целевата субсидия за капиталови разходи. Предвиден е ръст от 25 млн. лв. на изравнителната субсидия за общините с по-малки данъчни приходи. Ще има 50 млн. лв. за достигане на минималната работна заплата за 2023 г. в местните дейности. Средствата за общинската администрация също ще растат, като увеличението на текущите разходи е със 140,5 млн. лв. Разчетени са и пари за 15-процентен ръст на разходите за персонал.

Бюджет с 3% дефицит и без вдигане на данъци представи финансовият министър Асен Василев. Той изведе основните параметри в макрорамката на държавата пред финансовите репортери, след като преди това е запознал с план-сметката на държавата първо депутатите от бюджетната комисия в парламента.

Разходите за пенсии и заплати, както и 10% ръст на заплащането в администрациите, които досега не са получили повишение, се запазват. Остава и предвиденото за тази година повишение на обезщетението през втората година от майчинството както и това на стипендиите за студенти. Остават и допълнителните пари за БАН, Селскостопанската академия и разходите за фонд „Култура“ и за спорт.

Не се предвижда размерът на държавния дълг да расте спрямо БВП като към края на 2022 г. съотношението е около 24%. За дълговата политика министър обяви, че ще говори, когато вече има готов бюджет.

Засега се запазва идеята на служебния кабинет 100% от печалбата на държавните фирми да постъпи в бюджета, което се очаква да осигури приходи от 780 млн. лв.

В подготвяния бюджет е заложено намаление на капиталовите разходи с 1.8 млрд. лв. до 8.8 млрд. лв., което пак е рекордно равнище, обясни Василев. Оценката му е, че по този начин са обезпечени средства за всички европейски програми, разплащането по които изтича до края на годината плюс тези, за които има избрани изпълнители или са в процес на изпълнение. Разходите, по които още няма обявени обществени поръчки, са извадени от капиталовата програма, защото трудно може да се стигне до разплащане до края на годината, посочи Василев.

Уточни, че има предвиден резерв в случай, че се стекат добре обстоятелствата, така че и такива разходи да не бъдат спирани.

Засега се предвижда и България да заяви второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, което е трябвало да стане в края на миналата година.

Василев не съобщи общия размер на разходите, но посочи, че ще има орязване от 1.5 млрд. лв. най-вече на разходите за издръжка.

523 лв. става минималната пенсия от 1 юли

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments