Бургаският съд прекрати наказателното производство срещу граничарите,обвинени в Турция

Бургаският съд прекрати наказателното производство срещу граничарите,обвинени в Турция

Независимо от решението на Българския съд ,Турция ще съди българите.Процесът трябва да започне на 12 март 2019 г.

СПОДЕЛИ

Бургаския районен съд прекрати наказателното производство срещу бившия вече граничен полицай Михаил Цонков и колегите му – Живко Петков, Николай Петров и Николай Костов, образувано по искане на властите в Турция, които десет години, след като граничарите бяха оправдани на всички съдебни инстанции у нас, настояха те отново да бъдат разпитани.

Въпреки отказа за изпълнение на поръчката, в турския град Къркларели вече е насрочено дело срещу българите. Процесът трябва да започне на 12 март 2019 г. 

Районният съд в Бургас отказа да изпълни съдебната поръчка на Турция за ново изслушване на граничните полицаи за смъртта на турски рибар. Мотивът е, че това би накърнило суверенитета на България и би нарушило и правото на четиримата да не бъдат съдени два пъти за едно и също престъпление.

Със Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, в чл. 1, т.1, б. „а“, Република България е направила резерва по чл. 2 от Конвенцията, като е заявила, че отказва правна помощ в случаите, когато спрямо същото лице, за същото престъпление има влязла в сила присъда, постановление или определение за прекратяване на делото, както и когато наказателната отговорност е погасена, поради изтичане на предвидената в закона давност. Съдебният състав прие, че според разпоредбата на чл. 2, б. „b“ от цитираната Конвенция, ако замолената страна счете, че изпълнението на молбата би могло да накърни суверенитета, сигурността, обществения ред или други интереси, правната помощ може да бъде отказана. Според Районен съд – Бургас, в случай на изпълнение на молбата за правна помощ на Първи тежък наказателен съд – гр. Къркларели, Република Турция, би бил накърнен суверенитета на Република България. Освен това за престъпленията е изтекла абсолютната погасителна давност, изключваща наказателно преследване съгласно НК на Република България.

Наред с гореизложеното, съдът счете, че чрез изпълнението на молбата за правна помощ от Първи тежък наказателен съд – гр. Къркларели, Република Турция, по отношение на Михаил Ц. би бил нарушен принципа “Non bis in idem” или правото на всеки да не бъде съден или наказван два пъти за едно и също престъпление, уреден в чл. 50 от Хартата на основните права на ЕС. Това е така, тъй като има влязло в сила постановление за прекратяване на наказателното производство от 2008 г., на Военно-окръжна прокуратура – Сливен, по което Михаил Ц. е бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 123, ал. 4, вр. ал. 1 от НК.

Определението на съда е окончателно.

Случаят е от 2008 г., когато граничарите, изпълнявайки служебните си задължения и пазейки българската граница, прострелват смъртоносно бракониер нарушител край Резово.
Турция води дело срещу българите с мотива, че деянието е извършено на турски плавателен съд, тоест на турска територия. Събраните доказателства от Районния съд в Бургас ще бъдат изпратени на турската страна.

avatar