Бургаски каратеки спечелиха европейски шампионски титли

Отборът на БКА – ИКО България се завърна с три титли от 16 -то Европейско първенство за мъже, жени, юноши и девойки в Букурещ, Румъния.

Ростислав Пулев стана Европейски Шампион при 10-11г. кат. +45 кг, надделявайки и в трите срещи над своите опоненти още в редовното време. Богомил Костов (14-15г. -55 кг) беше безапелационен, побеждавайки почти всички свои опоненти с вазари (нокдаун), включително и на финала срещу съперника си от Беларус. Деян Колев се класира първи при 14-15г. до 70 кг. , надвивайки представиля на Русия на финала с вазари (нокдаун).

Състезанието започна с дисциплина ката, където Николай Николов грабна бронза при 10-11 годишните. На кумите при мъже 35-39г. Евгени Прудников спечели Вицевропейска титла в супер тежка категория, който отстъпи този път 1-вото място на Полски състезател. Живко Желев остана трети при мъже +40г., категория +90 кг. дебютирайки на Първенство от такъв ранг.

На 26-ти ноември Шампионата продължи с кумите при мъжете и жените на без-категории. Сред тях бяха и нашите трима национални състезатели – Краснодар Ангелов, който загуби още 1-ва среща при квалификациите. Кирил Боев отпадна 3-та среща от класиралия се трети на Първенството представител на Полша, а Александър Атанасов се класира на 8-мо място от общо 41 бойци на 13-тото Европейско Първенство по киокушин карате.

Шихан Емил Костов и Сенсей Гергана Апостолова бяха главни рефери на финалните и полуфиналните срещи на мъжете и жените на това двудневно състезание. На официалната вечеря след Първенството българката бе обявена за лидер на женския съдийски състав в ИКО от официалния представител – наблюдател на Първенството и Директор на Международния отдел към Международната Карате Организация Киокушинкайкан – Шихан Кацухито Горай.

Междувременно стана ясно, Шихан Емил Костов, който е 1-вият българин Световен Шампион по Киокушин Карате, от няколко години зае престижен пост сред главните Рефери на Световни, Международни и Европейски Първенства.

Ноември тази година стана прецедент в историята на Киокушин карате. За 1-ви път жена бе Рефер на финал в Япония при жените и това е нашата двукратна Световна Шампионка на ката – Сенсей Гергана Апостолова-Костова.