Бургас се присъедини към семейството на зелените градове. Споразумението беше подписано на специална церемония в Брюксел от зам.-кмета по стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата Весна Балтина. По този начин морският град се ангажира да изпълнява политики за по-чиста, зелена и здравословна околна среда.
Водещ приоритет за градовете от голямото зелено семейство е значително подобряване на качеството на въздуха. В това отношение Бургас изпълнява няколко важни стратегии и проекти за намаляване на фините прахови частици, опазване на природните ресурси и екосистемите в региона.
Споразумението за зелен град е движение на европейските градове, ангажирано с опазването на околната среда. С подписването на Споразумението за зелен град, градските управи се съгласяват да предприемат по-нататъшни действия, за да превърнат своите градове в по-екологични, по-чисти и по-здравословни места.
Споразумението за зелен град обединява кметове и ръководители на местните власти в цяла Европа около една обща визия за бъдещето на градските райони, съгласно която до 2030 г.:
Градовете ще бъдат привлекателни места за живеене и ще насърчават здравето и благосъстоянието на гражданите.Всички граждани ще дишат чист въздух, ще разполагат с чиста вода, ще имат достъп до паркове и зелени пространства и ще живеят в условия на по-нисък шум в околната среда. Ще бъде реализирана кръговата икономика, при която отпадъците ще бъдат превръщани в ресурс чрез насърчаване на по-голямата повторна употреба, ремонтиране и рециклиране.
С присъединяването си към Споразумението кметовете се съгласяват да предприемат по-нататъшни действия за постигане на следните цели до 2030 г.:
-Значително подобряване на качеството на въздуха в градовете и по-добро спазване на насоките за качество на въздуха на Световната здравна организация, като същевременно се сложи край на превишаването на стандартите на ЕС за качество на въздуха във възможно най-кратък срок.
‒ Важен напредък в подобряването на качеството на водните обекти и ефективното използване на водните ресурси.
‒ Значителен напредък в опазването и подобряването на биоразнообразието в градските райони, включително чрез увеличаване на размера и качеството на зелените площи в градовете и чрез спиране на загубата и възстановяването на градските екосистеми.
‒ Отбелязване на напредък по отношение на кръговата икономика чрез осигуряване на значително подобрение в управлението на битовите отпадъци, значително намаление на образуването и депонирането на отпадъци и значително увеличаване на повторното използване, ремонтиране и рециклиране.
‒ Значително намаляване на шумовото замърсяване и приближаване към нивата, препоръчани от Световната здравна организация.
Повече информация за Споразумението за зелени градове може да откриете на този адрес https://ec.europa.eu/environment/green-city-accord_en# , а пълният видеозапис на церемонията може да гледате тук: https://www.youtube.com/watch?v=sbBipqUmnfc .