Борисов: До 1 година сме в чакалнята на Еврозоната

Борисов: До 1 година сме в чакалнята на Еврозоната

СПОДЕЛИ

До една година можем да сме в чакалнята за еврозоната. Това заяви премиерът Бойко Борисов на форума „България в еврозоната“.
„Хубаво е че на това събитие са всички големи политически партии. Искаме до една година да влезем в чакалнята на еврозоната, да намалим лихвите по кредитите, повече стабилност и сигурност в банковата система, повече инвестиции. Това е при задължителна политическа стабилност – всичко си зависи от нас и нашите ръце“, изтъкна Борисов, цитиран от „Канал 3“.
Министър-председателят посочи двата възможни варианта за България от влизането в еврозоната.
„По тази тема има две мнения – първото, положително, че ако влезем в чакалнята, всичко тръгва нагоре; имаме и обратния вариант с Гърция – след като влиза, всичко тръгва надолу“, каза премиерът и припомни, че България вече е покрила 4 от 5-те критерия.
„Ние искаме първо България да влезе в чакалнята за еврозоната, а след това в банковия паричен съюз“, разкри още премиерът, като предупреди, че с този форум със сигурност ще бъдат подразнени банкерите от европейските финансови институции – „банкерите не обичат да се шуми“.
„Банкерите сега със сигурност ще ги подразним с този форум, че малко осветяваме тази пътна карта (за пътя на България към еврозоната), но българските граждани трябва да са информирани“, обясни Борисов.

Той отново подчерта колко е важна политическата стабилност на България за тази важна стъпка към общата валута. За което изтъкна приноса на всички досегашни правителства.
„Зависи от стабилността на държавата и как ще се ръководи в бъдеще. Ние, понеже винаги сме по-силни да се черним – и ние от ГЕРБ и колегите от БСП, но ще видите от графиката на дълга, как с Гърция тръгваме от 100% и през всичките години се вижда как преди няколко дни ние отиваме на 25%, а Гърция точно обратното – отива на 177%“, подкрепи тезата си с цифри Борисов.
„Всичките правителства, което и да е правителство, ще го спазва това нещо, което е изключително важно, когато защитаваме една теза – или от страховете на българските хора или от страховете на европейците.

Но ние не представляваме риск за Европа, защото удържахме – пак казвам, всички правителства. Не си дадохме на съхранение и не си продадохме златния резерв – имаме хубав златен резерв, имаме фискален резерв, което постигаме със стабилност“, отчете премиерът.
„Ако видите дълговете на Полша, Словакия, Унгария, това ще означава, че спокойно можем да похарчим 10-15 милиарда веднага и всички ще харесат това, защото така ние ще вдигнем пенсиите и всичко, но едва ли ще се го харесат бъдещите поколения, които ще трябва да го изплащат“, заяви Бойко Борисов.

По повод третото място на България по най-нисък дълг в ЕС (след Естония и Люксембург), премиерът се зарече до края на мандата си да свали под 20% задлъжнялостта на страната и тя да измести Люксембург от второто място.
Бойко Борисов припомни изказването на Сергей Станишев. „Господин Станишев завърши много добре с въпроса „Какво би станало, ако не участваме (в еврозоната)?“. Тогава не би трябвало да се сърдим, ако едни държави искат да се развиват на първа скорост, а други, с други претенции, да си правят тяхна политика. Ние от кои искаме да бъдем? Ясно е, че ако искаме да сме като силните страни и икономики с обща валута, трябва да влезем в техните измерения“, подчерта Бойко Борисов, цитиран от „Канал 3“.

Той разкри, че предстоят „тихи преговори“ с европейските банкери, и изрази своя оптимизъм, че до година България ще постигне своето – влизане в чакалнята в еврозоната.
„Оптимист съм, че в рамките на една година можем да се поздравим с успех по този въпрос. Иска ми се да е за няколко месеца, но няма да може, а и президентът Макрон има нови идеи към разделяне на Европа, а не за обединение“, завърши премиерът.

avatar