Бездимното пушене не намалява рисковете за здравето

Бездимното пушене не намалява рисковете за здравето

СПОДЕЛИ

Устройствата за бездимно пушене на тютюн и електронните цигари не помагат в борбата с рака и пушачите и правителствата да не се доверяват на производителите на цигари за предимствата на тези продукти, съобщи „Ройтерс“ по повод предупрежденията на Световната здравна организация (СЗО) в най-новия ѝ доклад за борбата с тютюнопушенето.

В текста се казва, че гигантът „Филип Морис интернешънъл“ например опитва да се представи като партньор, подхождащ отговорно към общественото здраве и за целта използва кампанията си Unsmoke, подканваща хората „да направят промяна към една по-добра алтернатива“. Всъщност, казват от СЗО, кампанията има за цел да поддържа пушенето като обществено приемливо поведение, докато в същото време обърква потребителите с термини като „бездимни продукти“, които може да се отнасят за продукти с отровни емисии и неизвестни краткосрочни и дългосрочни ефекти за здравето.

Раян Спароу, говорител на „Филип Морис“, коментира за „Ройтерс“, че подобна позиция на СЗО затруднява предоставянето на по-безопасни възможности за онези, които не могат по друг начин да откажат пушенето. „Няма спор, че най-доброто е изобщо да се спрат цигарите и никотина. Но реалността е, че много хора не го постигат и ние не можем да ги загърбим. Организации като СЗО трябва да спрат да говорят на пушачите и да започнат да слушат.“

Но авторите на доклада казват, че тютюневата индустрия се опитва да спечели уважение чрез манипулативни послания от типа на това, че продуктите ѝ са част от стратегия „за намаляване на вредите“, макар че цигарите продължават да са 97% от целия пазар на тютюн по света.

avatar