България вдигна таксата за пренос на газ до Сърбия и Унгария по...

България вдигна таксата за пренос на газ до Сърбия и Унгария по „Турски поток“

СПОДЕЛИ

България въведе извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия. Тя е в размер на 20 лв./мВтч и при сегашните борсови цени на газа представлява около 20% оскъпяване, което е повече от значително в началото на отоплителния сезон.

Прогнозната полза за България от този ход е близо 2.4 милиарда лева на година, посочи „Юрактив България“.Преди налагането на новата такса годишните приходи от транзита за България бяха в размер на 100-110 млн. долара допълва изданието.

Турски поток

България има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ. Така премиерът Николай Денков коментира въведената от Народното събрание такса от 20 лева за мегаватчас или приблизително 100 кубически метра руски природен газ, който влиза и минава през страната. Решението е в сила от 13 октомври т.г.

Според Денков руският газ не би трябвало да се ползва с някакви специални преференции, особено на фона на наложените санкциите, но с дерогации за внос на руски газ.

По думите на Денков вече има интерконектори, така че има алтернативи. Като пример той дава договора с турската компания „Боташ“, сключен от служебното правителство, в който има такса, свързана с вноса и обработката на течния природен газ. Според Денков всъщност въведената такса създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия“, посочи акад. Денков.

От 13 октомври е в сила такса от 20 лв./МВтч., която се отнася до вноса и транзита на руския газ. Това стана с приетите от Народното събрание промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

Сърбия (и Унгария) внася руски природен газ от България по т.нар. „Балкански поток“ – газопровод, който е продължение на „Турски поток“.

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще проведе разговор с българския си колега Румен Радев по повод на увеличаването на транзитните такси за пренос на газ, които бяха одобрени от Народното събрание.

„За нас това е голям проблем. Това ще доведе до драстично увеличение на цената на газа с допълнителни 100 евро за 1000 куб.м. газ. Това е ужасяващо увеличение и ние ще разговаряме с тях. И това не трябва да бъде валидно за Сърбия“, твърди Вучич, цитиран от БГНЕС.

Проблеми от новите транзитни такси има и за Унгария, съобщава Bloomberg. 

Решението на българския парламент предизвика критики в страната, тъй като тя получава голяма част от транзитния газ. Унгарският външен министър Петер Сиярто разкритикува таксите като неприемливи, заявявайки, че застрашават европейската солидарност. „Само вчера той се оплака от поскъпването на транзита на петрол през Украйна, като отбеляза нежеланието си да види още по-голям ръст, а сега България наля масло в огъня и не е сигурно, че е за последно“, изтъква Bloomberg.

В отговор на критиките от Сърбия и Унгария депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев заяви пред БНР:

„България сама решава какви такси да въвежда за транзитирането на газ през нейна територия. Тръбата е българска и ние решаваме какви ще са таксите. Унгария и Сърбия да си търсят алтернатива. Това е право на държавата, която е собственик на тръбата. Това е общоевропейска политика за намаляване на приходите на Русия от продажбата на природен газ, петролни продукти и т.н. Ние сме част от голямото европейско семейство, което не иска войната в Украйна. Ние трябва да направим с икономически мерки Русия да не влиза в нея“.

Сабрутев подчерта, че транзитните такси, които Русия плаща на България са „ужасно ниски“.

avatar