България празнува 142 години от своето Освобождение

България празнува 142 години от своето Освобождение

СПОДЕЛИ

Днес отбелязваме 142 години от Освобождението на България от османско иго. На 3 март честваме Националния празник на страната и отдаваме почит към хилядите борци за свобода.

В границите на Санстефанска България се включвали с известни изключения почти всички земи, населени от българи – Северна България без Северна Добруджа; цяла Тракия без Гюмюрджинско и Одринско и цяла Македония (!) без Солунско и Халкидическия полуостров.

На днешния ден през 1878 г. е сключен Санстефанският мирен договор, който слага край на Руско-Турската война и официално поставя началото на Третата българска държава. Документът е подписан в малкото селце Сан Стефано (дн. Йешилкьой), разположено на 12 км от Истанбул,  от граф Николай Игнатиев и Александър Нелюдов от руска страна, и Сафет паша и Садулах бей – от турска. 

Санстефанският мирен договор е предварителен и подлежи на одобрението на Великите сили. България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. През юли същата година се подписва Берлинският договор, който преосмисля разпоредбите от предварителния документ. 

„Посрещането на генерал Гурко в София“ – 1953г, художник Димитър Гюдженов.

Националният празник на България за първи път се чества през 1880 г. – две години след Освобождението – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори.

Две години по-късно – през 1882 г., Държавният съвет приема „Списък на неприсъствените дни в Българското Княжество“. В него за първи път е записано, че денят 19 февруари се чества като ден на „Заключаването на С. Стефанский договор“.

26 август 1934г. 300 000 души откриват Паметника на свободата на връх Шипка. /Снимка: Веселин Шивачев/ МФСВИ /

Трети март се отбелязва като празник до 1949 г. През 1950 г. съгласно постановление на Министерския съвет за определяне на неприсъствените дни през календарната 1950 г. 3 март за първи път не е включен в списъка на неприсъствените дни.

Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно по решение на Юлския пленум (1987 г.) на ЦК на БКП и на Министерския съвет 3 март е възстановен като официален празник. С решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. датата е обявена за национален празник.

На днешния ден в цялата страна се провеждат тържествени чествания на Националния празник. Всяка година на връх Шипка се провежда тържествен митинг, на който граждани поднасят венци и цветя на Паметника на Свободата в знак на признателност, а посещенията на монумента са безплатни. 

avatar