България не е готова да въведе еврото

България не е готова да въведе еврото

СПОДЕЛИ

България не е готова да влезе в Eврозоната, сочи доклад на Европейската комисия, който се публикува веднъж на две години. В документа се посочва,че страната ни, както и останалите 6 държави-кандидатки, не са готови да приемат еврото.
Документът посочва, че страната ни покрива три икономически критерия – за ценова стабилност, публични финанси и дългосрочни лихви. България обаче не отговаря на изискванията за валутно-обменния механизъм и законодателството не е напълно съвместимо с договора за функционирането на Европейския съюз, припомня БНР.
По-рано Ройтерс обяви, че сред констатациите в доклада са липса на независимост на централната банка у нас и притеснения, че корупционната среда заплашва стабилността на банковия сектор в България.

Докладът обхваща седем държави членки извън еврозоната – България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.

В него се констатира, че като цяло тези държави членки са постигнали значителна номинална конвергенция, но понастоящем нито една от тях не отговаря на всички формални условия за присъединяване към еврозоната.

Освен нашата страна, само още Хърватия изпълнява всички критерии без този за валутния курс.

„Приветстваме настоящата работа на българските органи за включване във валутния механизъм (ERM II), така че да бъде изпълнен и критерият за стабилност на валутния курс“, посочва заместник-председателят на ЕК, отговарящ за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис.

В същото време по-рано днес по време на пресконференция той призна, че за приемането в еврозоната се поставят нови, допълнителни изисквания.

Присъединяването към еврозоната вече ще бъде обвързано с включване в Банковия съюз, посочва БТА.

Това се дължи на поуките, които извлякохме от кризата – трябва да осигурим устойчивост не само на обществените разходи, но и на финансовия сектор. Затова банковият сектор е подложен на строг надзор в държавите, които очакват да въведат общата валута, поясни Домбровскис.

ЕК приветства желанието на България да се присъедини към „чакалнята на еврозоната“ и работата на българското правителство в тази посока, добави той. Готови сме да предоставим финансова помощ за тази цел със следващия бюджет на ЕС. Следващите стъпки трябва да бъдат определени от Европейската централна банка, допълни Домбровскис.

Една от забележките на ЕК спрямо страната ни е несъответствие в законодателството по отношение на разпоредбите за отстраняване на гуверньора на БНБ от поста.

Също така забележки има и по отношение на независимостта на централната банка. Според комисията в настоящия си вид законодателството дава възможност правителството да упражнява предварително влияние върху паричните политики на БНБ. „От деня на официалното приемане на еврото в България или след като споразумението за валутния борд бъде прекратено, това може да представлява несъвместимост в областта на независимостта“, се посочва в текста.

Що се отнася до бизнес средата България се представя относително по-зле от повечето държави членки на еврозоната в международното класиране, посочва текстът.

Тук основните предизвикателства пред институционалната рамка включват борбата с корупцията, подобряването на съдебната система, облекчаване на административната тежест върху корпорациите и подобряването на качеството на обществените услуги.

Също така държавната администрация се представя по-зле спрямо световните показатели за управление на Световната банка.

avatar